На Львівщині 180 радянських пам'яток рекомендують не вносити до Держреєстру: що це означає

На Львівщині 180 радянських пам'яток рекомендують не вносити до Держреєстру: що це означає

На Львівщині 180 радянських пам'яток рекомендують не вносити до Держреєстру: що це означає
. Суспільне Львів

На Львівщині 180 пам’яток радянського періоду рекомендують не вносити до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Таке рішення ухвалила обласна консультативна рада з питань охорони культурної спадщини і звернулась до Міністерства культури. Поки усі ці пам’ятки внесені тільки в обласні реєстри. Про це Суспільному повідомила керівниця обласного департаменту архітектури Олена Василько.

Більшість із цих 180 об’єктів — це пам'ятки історії. А десята частина із них — пам’ятки монументального мистецтва. До списку щойно виявлених пам’яток їх внесли у 1972 та 1982 роках.

До переліку входить і меморіал радянським воїнам, що розташований у Брюховичах, поблизу Львова. Головної таблиці на цьому пам’ятнику немає. Натомість — є бокові. Вони зроблені із мармуру. На них золотими літерами російською мовою нанесені прізвища та посади військових. Львів'янка Галина Левицька, яка мешкає поруч з меморіалом каже, чула від сусідів історію пам'ятки.

"Ми поселились сюди десь років 20 тому. І сусіди розказували, що це не є бутафорія, що там дійсно поховані воїни Другої світової війни. Є там різні народності: українці, росіяни, вірмени, євреї. Хто тут воював, хто тут загинув – їх тут і поховали", — каже жінка.

Галина Левицька
Галина Левицька. Суспільне Львів

В радянський період біля меморіалу проводили урочистості. Зараз на місці – засохлі квіти та штучний вінок.

"Приходили піонери, проводили тут такі заходи з віршами, піснями і почестями. А тепер то все закинули, і ніхто не ходить, руйнується", — додає Галина Левицька.

Меморіал радянським воїнам
Меморіал радянським воїнам. Суспільне Львів

Львівський історик Іван Сварник розповідає, потрібно провести дослідження пам'ятки перш ніж ухвалювати щодо неї рішення.

"У фахівців є одностайна думка про те, що ці поховання треба переносити. Якщо це могили і якщо це загиблі люди, їх треба переносити на цвинтарі. Не повинні померлі лежати посеред населеного пункту. Бо це не християнська традиція. Це не наш звичай. А якщо це імітація і немає поховання, а лише створений вигляд того, що це поховання, тоді це треба просто зносити, але потрібно перед тим провести дослідження", — каже Іван Сварник.

Іван Сварник
Іван Сварник. Суспільне Львів

Такі процедури щодо радянських пам’яток — це частина процесу декомунізації. Дванадцять громад Львівщини самі звернулась до обласної адміністрації, аби долю таких пам’ятників вирішили у Міністерстві.

"Пакет документів — облікова документація, де чітко прописано про втрату предмета охорони. Ми докладаємо до цього висновок консультативної ради і скеровуємо до Міністерства. Там засідає експертна комісія і каже, що це пам’ятка історії чи монументального мистецтва не буде внесена до Держреєстру", — каже Олена Василько.

Після такого рішення Міністерства кожна громада, де є така пам’ятка, самостійно буде вирішувати що з такими об’єктами робити.

Читайте також: Львівська міськрада погодила перейменування восьми вулиць у Львові

На початок