Наступного року у Львові відкриють кріобанк стовбурових клітин. Що це означає?

Наступного року у Львові відкриють кріобанк стовбурових клітин. Що це означає?

Наступного року у Львові відкриють кріобанк стовбурових клітин. Що це означає?
. Суспільне Львів

Наступного року у Львові відкриють кріобанк стовбурових клітин. Це таке місце, де за допомогою спеціального обладнання можна заморозити будь-який орган до температури -120 градусів і коли потрібно — розморозити. Кріобанк запрацює на базі Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру, що на вулиці Дністерській.

Зараз трансплантації кісткового мозку вже роблять у київському ОХМАТДИТі, або за кордоном. У львівському центрі триває ремонт. Там вже є частина обладнання. Коли ремонт завершиться, медики можуть розпочинати робити операції з трансплантації кісткового мозку. За словами дитячого онколога Романа Кізими, зараз на трансплантацію кісткового мозку чекають приблизно 200 дітей.

Роман Кізима розповідає, як відбувається процес пересадки кісткового мозку:

"Спеціальний апарат витягує з донора стовбурові клітини у вигляді невеличкого мішечка. Тоді спеціалісти оцінюють і кладуть в обладнання для заморозки. Після того воно може зберігатися у рідкому азоті доти, доки не стане потрібне. Донором може стати для себе сам пацієнт і, мабуть, ми будемо з цього починати. Це найпростіший вид трансплантації — автотрансплантація, коли пересаджують власний кістковий мозок, а загалом донором може стати молода здорова людина", — каже дитячий онколог Роман Кізима.

Наступного року у Львові відкриють кріобанк стовбурових клітин. Що це означає?
Обладнання для заморозки стовбурових клітин. Суспільне Львів

Успішну трансплантацію кісткового мозку у дорослому віці зробили дружині Романа Куця. Оперували в Польщі. Там, за його словами, 2 мільйони людей готові стати донорами. У 2018-му році він із дружиною створили український реєстр донорів кісткового мозку.

За 4 роки існування благодійного фонду, на сайті зареєструвалися майже 6 тисяч українців, віком від 18 до 35 років.

"Потрібно чекати і можливо колись, через декілька місяців або декілька років, чи десятків років, до тебе передзвонять і скажуть: "Ви колись реєструвалися і відбувався збіг вашого ДНК з ДНК пацієнта, якому потрібна трансплантація, чи ви не передумали, чи ви готові?" І тоді потенційний донор вирішує для себе, що робити далі: стати реальним донором або відмовитися", — каже Роман Куць.

Львів’янка Анна Полюга вже долучила до реєстру себе та чоловіка. І тепер заохочує інших.

"Ми звернулися з такою ініціативою до багатьох ІТ-компаній у Львові, до соціально-відповідального бізнесу. Було дуже приємно, бо багато пішло на зустріч, закликали, заохотили своїх працівників взяти участь, зареєструватися потенційними донорами. Є проблема, в тому що аналіз коштує 35 євро, він робиться німецькою лабораторією і є компанії, які згодилися заплатити за своїх працівників, є працівники, які самі за себе оплачують", — каже Анна Полюга.

Читайте також: У Львові медики готуються до проведення операцій з трансплантації кісткового мозку

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону

На початок