У фондосховищах музею "Шевченківський гай" зберігають понад 300 різних хусток із різних регіонів України. Зазвичай їх оздоблювали візерунками та кольорами характерними для певного етнічного регіону. 7 грудня відзначають неофіційне свято – День української хустки. Суспільне дізнавалося як носили хустки українки та що вони символізували.
У музеї зберігають хустки з Лемківського, Яворівського регіонів та Буковини. Також є хустки з інших регіонів України. Вчена секретарка Шевченківського гаю Оксана Омельчук каже, що 100 років тому жінки ніколи не ходили з розпущеним волоссям, адже раніше побутувало чимало забобонів.
"Як тільки дівчина одружувалась, їй ритуально пов’язували першу хустку на весілля, а далі, оскільки ходити треба було тільки в хустці, то зрозуміло, що в кожного регіону виробилося багато способів, як ту хустку зав’язати", — розповідає Оксана Омельчук.
Перший спосіб — Лемківський.
"Волосся повністю прибирали з чола, на чоло одягали чіпець, щоб було потім видно вишиття і зверху ще — оздоблена хустина. Без жодних загинів і заломів, робимо кругленьку голову і рівно назад відводимо кінці і зав’язуємо хустку", — каже Оксана Омельчук.
Наступний варіант — Яворівський.
"За його основу йде ось такий чіпець, який називали "бавниця", він має стрічки. Тут хустку треба постаратись зав’язати так, щоб вийшов дзьобик. І робити загини на вушках", — розповідає Оксана Омельчук.
Була й велика мануфактурна бродівська хустка. Її в'язали у багатьох регіонах Україні. Цю хустку зав'язували у два способи. Один з них — Поліський.
"Починається з того, що хустку ви кладете як плащ собі на плечі чи на голову. Одразу кінці, які є в нас спереду зав’язують на потилиці. А тепер, те що залишилось, оті довгі кінці, підбираємо наперед. Оскільки ця хустка дуже довга, ми можемо їх скрутити і в’яжемо кінчиками на чоло", — каже Оксана Омельчук.
Зазвичай, жінки власноруч створювали одяг для себе, а от хустку купували. Це було ознакою достатку сім’ї. Її дарували, коли хлопець хотів задобрити дівчину, пов’язували сватам у разі позитивної відповіді молодиці, та символічно зв’язували руки нареченим під час весілля.
Читайте також: Львівський музей "Шевченківський гай" отримав у подарунок старовинну колекцію вишиваного одягу
Читайте нас у Telegram: головні новини регіону