Рекультивація сміттєзвалища: у Грибовичах біля Львова тестують нову установку

Рекультивація сміттєзвалища: у Грибовичах біля Львова тестують нову установку

Рекультивація сміттєзвалища: у Грибовичах біля Львова тестують нову установку
. Суспільне Львів

На Грибовицькому сміттєзвалищі тестують дослідницьку установку для очистки фільтрату. Вона працюватиме в тестовому режимі і допомагатиме переробляти ще більше фільтрату, який утворюється на полігоні. Її розробили науковці Львівської Політехніки та університету імені Івана Франка.

За цією технологією фільтратФільтрат – це є накопичення всієї цієї дощової води і інших речовин, які протікають через всю масу тіла полігону і з цього утворюється фільтрат., який утворюється на полігоні, очищають у два етапи — біологічним і хімічним методами.

"Перша стадія має такий недолік, що вона триває довший час. В середньому треба сім-десять днів, щоби проходила аераціяАера́ція (грец. αηρ — повітря) — провітрювання, збагачення повітрям., щоб пройшло очищення до половини від забруднень", — розповідає завкафедри університету "Львівська політехніка" Мирослав Мальований.

Рекультивація сміттєзвалища: у Грибовичах біля Львова тестують нову установку
Дослідницька станція львівських науковців. Суспільне

Після цього — наступний етап очищення фільтрату.

"В цей резервуар потрапляє фільтрат, туди додають певні реагенти, після цього утворюються нерозчинні сполуки. Далі осад буде відфільтровуватися, а очищена вода стікатиме у систему водовідведення", — каже керівниця проєкту з очистки фільтратів від університету Івана Франка Лідія Бойчишин.

Така станція працюватиме в тестову режимі. Це додаткове обладнання, бо на Грибовицькому сміттєзвалищі працюють дві основні станції. Вони функціонують уже рік. За цей час осушили три озера з фільтратами, залишилося ще одне, розповіла начальниця станції очистки фільтратів Лілія Житняк.

Рекультивація сміттєзвалища: у Грибовичах біля Львова тестують нову установку
Станції для очищення фільтратів. Суспільне Львів

За словами директора комунального підприємства "Зелене місто" Тараса Калужного, щодоби на полігоні ці установки переробляють близько 500 м3 фільтрату. Очищення фільтратів – це один з етапів рекультивації Грибовицького сміттєзвалища. Також там проводять дегазацію і вкривають полігон спеціальним захисним екраном.

"Ми виконали близько 65% обсягу робіт. Зараз підрядник завершує роботи по укладанню матеріалу, який унеможливить проникнення цієї самої дощової води в тіло полігону і це зменшує кількість утворення фільтрату", — каже Тарас Калужний.

Після завершення технічної рекультивації Грибовицького сміттєзвалища, яка триватиме до середини наступного року, там розпочнуть біологічну рекультивацію, тобто висадять рослини і дерева.

Що відомо

  • Львівський полігон твердих побутових відходів поблизу села Великі Грибовичі відкрили близько 60 років тому.
  • У 2011 році Львівська міська рада визнала ситуацію на сміттєзвалищі у Великих Грибовичах та на прилеглих територіях "екологічно недопустимою та такою, що потребує невідкладного вирішення".
  • У травні 2016 року на Грибовицькому сміттєзвалищі була пожежа. Через зсув сміття загинули 4 людини. Роботу звалища зупинили, сміття зі Львова почали вивозити на інші полігони області та України.
  • У 2017 році міський голова Львова Андрій Садовий повідомив, що будівництво сміттєпереробного заводу планують розпочати за рік, проте у 2018 році будувати завод так і не почали.
  • Один із ліквідаторів пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі реконструював хронологію подій.
  • У серпні 2020 року Львівський окружний адміністративний суд постановив, що усі засідання щодо будівництва сміттєпереробного заводу у Львові транслюватимуть онлайн.
  • Галицький районний суд Львова виправдав ексчиновника Львівської міської ради Юрія Гольця, якого звинуватили у службовій недбалості, що призвела до пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі.
  • У квітні 2021 року на Грибовицькому сміттєзвалищі почали монтувати системи для дегазації полігону. Там планують пробурити 300 свердловин для видобутку біогазу. Про це Суспільному розповів тодішній керівник комунального підприємства "Зелене місто" Святослав Євтушенко.
  • У серпні 2021 року на Грибовицькому сміттєзвалищі розпочали новий етап рекультивації. Підрядна організація підрядна почала вкривати полігон дренажним та ізоляційним шаром, щоб законсервувати сміття.

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону

На початок