У львівському музеї Соломії Крушельницької під час ремонту стелі віднайшли автентичні розписи. Оригінальні зображення перемалювали наприкінці 80-х - початку 90-х років ХХ століття, каже реставраторка Ірина Гірна.
Кам’яницю, у якій розташований музей, збудували наприкінці 1880-х років. На початку 1900-х її купила Соломія Крушельницька.
Зараз у музеї Соломії Крушельницької реставрують стелі в зеленому залі. Там розчищають декілька фрагментів, аби вибрати, які матеріали підійдуть для відновлення.
"Відкривається зовсім інша кольорова гама, бачите – ось тут зелене, а отут – такі коричневі, рожеві кольори. В іншому місці ми бачимо, що були сині і червоні квіти. Це перший етап", — каже реставраторка Ірина Гірна.
Потім визначатимуть скільки відсотків оригінальних візерунків можливо зберегти. За тим, що зараз вдалось відчистити Ірина Гірна припускає, що це розписи з часу побудови будинку у 1880-х роках.
"Дозволити розписи собі міг заможніший і такий статусний чоловік. Тому якщо так на теперішній період порівняти – то мірялися розписами. В кого були крутіші. Це історія. Якщо вже взяти про музейний простір, то це ж розписи, на які дивилась Соломія Крушельницька, тут були якісь салони, гості, відповідно, ці всі розписи знають її", — додає реставраторка.
Гроші на реставрацію стель у музеї зібрали під час благодійного мистецького аукціону, який відбувся у червні. Вони потребували ремонту, після того як їх затопили мешканці квартири поверхом вище у 2017-му. Після 1939 року увесь будинок, який належав співачці, поділили на окремі квартири.
"Ми зібрали на аукціоні 240 тисяч гривень. Цього, в принципі, достатньо для цих початкових робіт. Наскільки ми їх масштабуємо – ну тоді будемо або додатково шукати кошти, або звертатися до управління культури", — каже директор музею Соломії Крушельницької Михайло Кобрин.
Роботи у цьому залі триватимуть близько 2 місяців, але побачити результат можна буде уже після відкриття нової експозиції до 150-ліття із дня народження Крушельницької – восени 2022 року.
Читайте також: У Львові завершують реставрацію старовинних фресок у Гарнізонному храмі
Читайте нас у Telegram: головні новини регіону