130 років від дня народження Євгена Коновальця. Що розповідають про нього мешканці Зашкова

130 років від дня народження Євгена Коновальця. Що розповідають про нього мешканці Зашкова

130 років від дня народження Євгена Коновальця. Що розповідають про нього мешканці Зашкова
. Суспільне Львів

14 червня виповнюється 130 років від дня народження Євгена Коновальця. 1891 року він народився у селі Зашкові неподалік Львова. Євген Коновалець – засновник Української Військової Організації та Організації Українських Націоналістів. 2021 рік на Львівщині є роком Євгена Коновальця.

Сім’я Надії Пилюх жила по сусідству з родиною Коновальців. Жінка розповідає, що в родині збереглось фото, яке передали музею. На ньому її тітка та Євген Коновалець.

"Моя цьоця, мої батьки жили знизу. Розповідали за батьків, розповідали за нього, що був такий Євген Коновалець, що був голова проводу. Ну так, як завжди, бо то були сусіди. Тато мій ходив з ним, бо то були сусіди", – розповідає мешканка Зашкова.

Ще одною сусідською сім’єю була родина Богдана Мотника. Вони жили за 50 метрів від родини Коновальців. Чоловік розповідає, що з дитинства чув історії про свого сусіда.

"Була дуже прекрасна людина, яка любила дуже Зашків. Зашків його дуже любив, а любив за що, за те , що відновив Просвіту в селі Зашкові. Створив футбольну команду. Було в Зашкові весілля, то його вбили 23, а 28 було весілля і весілля було відмінене. Відмінене тому, що так його шанували і любили", – каже Богдан Мотник.

Те, що Коновалець розбудовував громаду, розповідає завідувач музею Євгена Коновальця у Зашкові Ігор Селецький.

"За чотири роки діяльності Коновальця ми мали 7 громадських організацій, була заснована кооперативна, кредитна спілка. Побудований народний дім, побудований свій магазин громадою, де кожен зашківець, який будував – мав долю. Вже зашківці ходили до свого магазину і було таке гасло – "Свій до свого по своє", "українські гроші в українські руки на українську справу", – розповідає Ігор Селецький.

У меморіальному музеї Євгена Коновальця є 4 зали та садиба. Перед садибою два пам’ятники, один з них підірвали у 1991 році.

"Як підірвали то, ну то всі шибки повилітали. Ну було, щось троє тут прилетіли з автоматами. Ті мали – противогази. В противогазі вибухівка та й все. Тут гахнуло, та й полетіло", – пригадує Богдан Мотник.

Цьогоріч оголосять Всеукраїнський архітектурний конкурс на найкращу ідею для пам’ятника Євгену Коновальцю у Львові.

Читайте також: У Львові встановлять пам'ятник першому голові ОУН Євгену Коновальцю
На початок