На Грибовицькому сміттєзвалищі почали монтувати системи для дегазації полігону. Там планують пробурити 300 свердловин для видобутку біогазу. Про це Суспільному розповів керівник комунального підприємства "Зелене місто" Святослав Євтушенко.
Процес дегазації сміттєзвалища у Грибовичах – це частина загальної рекультивації полігону твердих побутових відходів. Неподалік від сміттєзвалища розташоване село Малехів.
Михайло Заяць живе там з народження. Чоловік скаржиться, що через сміття у селі зіпсувалася вода:
"Ще мій прадідусь зробив цю криницю. Файна вода була, смачна, але після того як сміттєзвалище зробили, у Малехові щоразу погіршувалася якість води. Минулого року я робив аналіз води – не можна навіть посуду мити".
За словами екологині Ольги Мелень-Забрамної, Грибовицьке сміттєзвалище увесь час неправильно експлуатували. Це стало причиною забруднення довкілля. Проте найбільшої шкоди принесла пожежа та обвал на полігоні.
"Тоді були частково завалені озера з інфільтратамиІнфільтрат – це дренажні води, які утворюються в результаті фільтрування атмосферних опадів через органічні рештки, які утворюються внаслідок перегнивання сміття та хімічних речовин, найшкідливішими із яких є солі важких металів. Усе це вимивається дощовими водами, водами від танення снігового покриву і потрапляє із тіла звалища у ґрунтові води, а з ними – у криниці, потічки, відкриті водойми, а також у підземні водоносні горизонти.Наукова робота "Екологічна небезпека інфільтрату звалищ твердих побутових відходів" А.В. Катасонова, Н.М. Гринчишинfile:///D:/340-1051-1-PB-2.pdf, також був перелив інфільтратів – розлив тих озер в ґрунтові води, в невеличкі потічки. А всі інфільтрати мають важкі метали та інші небезпечні речовини. Це спричинило забруднення води і ґрунтових ресурсів. У нас навіть є дані, що городина, яку вирощують люди неподалік, також є небезпечною", — каже Ольга Мелень-Забрамна.
Інфільтрат на полігоні збирають у спеціальні озера. Також працюють дві станції очищення. Наприкінці цього місяця планують розпочати процес дегазації. Зараз на Грибовицькому сміттєзвалищі триває технічна рекультивація — відбувається виположення схилів.
"На товщу сміття ще накладається ґрунт – 30 см , після того дренажні шари – геотекстиль, щебінь, будуть вкладатися труби для поверхневого горизонтального відкачування газу, який буде утворюватися. Зверху усе накриють водонепроникною мембраною. Це буде завершенням технічної рекультивації. Ми впораємося з будь-якою кількістю інфільтрату, яке тут буде утворюватися", — каже директор КП "Зелене місто" Святослав Євтушенко.
Мета цього проєкту – повністю законсервувати сміттєзвалище, щоб нічого не витікало назовні та не випаровувалось. Технічна рекультивація згідно з контрактом має закінчитися у 2022 році. Її вартість — понад 17 мільйонів євро. Це гроші Європейського банку реконструкції та розвитку. Після цього розпочнеться біологічна рекультивація.
"Біологічна рекультивація — це знову дренажний шар, вже з піску, укріплення осей і завезення сюди родючого ґрунту. Тоді вже можна буде алейки висаджувати, низькорослі дерева і робити тут парк. Або будемо думати, що робити далі", — додає директор КП "Зелене місто".
Біологічна рекультивація за планом триватиме до 2025 року.
Що відомо
- Львівський полігон твердих побутових відходів поблизу села Великі Грибовичі відкрили близько 60 років тому.
- У 2011 році Львівська міська рада визнала ситуацію на сміттєзвалищі у Великих Грибовичах та на прилеглих територіях "екологічно недопустимою та такою, що потребує невідкладного вирішення".
- У травні 2016 року на Грибовицькому сміттєзвалищі була пожежа. Через зсув сміття загинули 4 людини. Роботу звалища зупинили, сміття зі Львова почали вивозити на інші полігони області та України.
- У 2017 році міський голова Львова Андрій Садовий повідомив, що будівництво сміттєпереробного заводу планують розпочати за рік, проте у 2018 році будувати завод так і не почали.
- У травні 2020 року на Львівщині вшанували пам'ять рятувальників, які загинули через зсув сміття 4 роки тому.
- Один із ліквідаторів пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі реконструював хронологію подій.
- У серпні 2020 року Львівський окружний адміністративний суд постановив, що усі засідання щодо будівництва сміттєпереробного заводу у Львові транслюватимуть онлайн.
- У жовтні 2020 року Європейський банк реконструкції та розвитку погодив генерального підрядника, що будуватиме сміттєпереробний завод у Львові. Переможцем міжнародного тендеру став нідерландсько-литовський консорціум WTT-Axis.
- Галицький районний суд Львова виправдав ексчиновника Львівської міської ради Юрія Гольця, якого звинуватили у службовій недбалості, що призвела до пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі.
Читайте нас у Telegram: головні новини регіону