Як на Волині відбувається реабілітація дітей з інвалідністю в умовах воєнного стану

Як на Волині відбувається реабілітація дітей з інвалідністю в умовах воєнного стану

Як на Волині відбувається реабілітація дітей з інвалідністю в умовах воєнного стану
. Суспільне Волинь

На Волині є 13 закладів, які надають послуги з реабілітації для дітей з інвалідністю. Під час дії воєнного стану частина із них внесла корективи у свою діяльність, – розповів Суспільному начальник управління охорони здоров’я області Юрій Легкодух.

Електронне скерування на реабілітацію дітей роблять сімейні лікарі.

Скільки дітей в області потребують реабілітацію та де її можна отримати

Зі слів Юрія Легкодуха, на Волині є 5 715 тисяч дітей з інвалідністю та 13 закладів, які надають послуги реабілітації дітей згідно з пакетами НСЗУ.

Найбільше послуг з реабілітації надають у Волинському обласному територіальному медичному об'єднанні захисту материнства і дитинства на базі санаторію "Дачний" для дітей з батьками, у Луцькій міській дитячій поліклініці, Ковельському міському медичному територіальному об'єднанні, Володимир-Волинському ТМО, Луцькій центральній районній лікарні, Нововолинській центральній міській лікарні та Ратнівській центральній лікарні.

Як працює центр реабілітації для дітей з інвалідністю "Пролісок"

Через війну у закладі призупинили реабілітацію дітей, — каже керівниця Людмила Казмірук. З її слів, до запровадження воєнного стану, щодня займалися з 60-ма пацієнтами.

Як відбувається реабілітація дітей з інвалідністю в умовах воєнного стану на Волині
Керівниця центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю "Пролісок" Людмила Казмірук. Суспільне Волинь

"Якщо це стосується педагогічної діяльності, то це має бути щоденний процес. Якщо медичної, там є свої нюанси у реабілітації, може бути перерва до двох місяців і потім поновлюватися, не хотілось би, щоб була тривала перерва", – говорить директорка.

Де вже відновили заняття для дітей з інвалідністю

Відновили заняття для дітей з аутизмом в громадській організації "Янголята". Фахівці проводять заняття з ритміки, хореографії та малювання. Зі слів голови громадської організації Юлії Поліщук, надавати тут медичну реабілітацію не можуть.

Вчителька хореографії Світлана Котова каже: через війну у заняттях була пауза, зараз їх відновлюють.

Як відбувається реабілітація дітей з інвалідністю в умовах воєнного стану на Волині
Заняття з ритміки в громадській організації "Янголята". Суспільне Волинь

"Це терапія фізична та хореографічна, діти дуже специфічні, я можу планувати одне заняття, а приходжу і воно виливається в іншу форму", – говорить вчителька.

Арттерапевтичні заняття спрямовані на те, аби навчити дітей контактувати з людьми. Діти стають більш контактні після таких занять, більш відкриті, заспокоюють їх такі заняття, — каже вчителька образотворчого мистецтва Оксана Горбова.

Думки батьків дітей, які потребують реабілітації

Зі слів Юлії Поліщук, яка виховує дитину з інвалідністю, з початком повномасштабної війни діти півтора місяця були вдома. По своєму синові Богдану бачить, що це негативно вплинуло на дитину. Говорить: у сина збільшилися епілептичні приступи.

"І вдома так само, те, що вони менш стали рухатися, менше комунікувати, це впливало, як і завжди. Це дуже важливо, щоб діти могли виходити з будинку, щоб могли відволіктися", — розповіла матір.

Що відомо

  • Реабілітаційний процес у Луцькому центрі "Пролісок" призупинили з 16 березня 2020 року через карантин. Мами дітей з інвалідністю просили відновити заняття.
  • У серпні 2021 року батьки дітей з інвалідністю, котрі отримують послуги в державному центрі комплексної реабілітації "Пролісок", просили поліпшити інфраструктуру закладу та продовжити щоденне перебування дітей, яке через пандемію скоротили спершу до двох годин, а пізніше обмежили перебування дітей до чотирьох на день.
  • Під час пандемії коронавірусу санаторій "Дачний", поблизу Луцька теж припиняв свою роботу. Її відновили після того, як в закладі облаштували пандуси для дітей з інвалідністю та встановили протипожежну сигналізацію, у травні 2021 року.
На початок