Перейти до основного змісту
Індикатор екосистеми: у Чорнобильському заповіднику знайшли "свіже" гніздо орлана-білохвоста

Індикатор екосистеми: у Чорнобильському заповіднику знайшли "свіже" гніздо орлана-білохвоста

Гніздо орлана-білохвоста в Чорнобильському заповіднику
Гніздо орлана-білохвоста в Чорнобильському заповіднику. Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник/Facebook

Фахівці Чорнобильського заповідника під час чергової експедиції знайшли 15-те заселене гніздо орлана-білохвоста, одного з найбільших хижих птахів Європи. Цей птах є індикаторним видом, тобто його присутність свідчить про здоров'я екосистеми.

Про це повідомляє пресслужба Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.

Зазначається, що гніздо "свіже" — птахи активно його добудовують. Під деревом і на сусідніх стовбурах виявили послід та пухові пера, що підтверджує присутність орланів на цій території.

Фахівці зауважують, що насамперед, чисельність орланів залежить від доступності безпечних місць для гніздування. Чорнобильська зона відчуження, через мінімальний вплив людини, стала природним прихистком для цього виду. Загалом, науковці припускають гніздування 20 пар орланів на території заповідника.

У Києві
Орлан-білохвіст. Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник/Facebook

"Орлан-білохвіст є індикаторним видом, тобто його присутність свідчить про здоров'я екосистеми. Спостереження за гніздами орланів дає можливість науковцям краще зрозуміти їх поведінку, механізми адаптації до умов середовища, оцінити загальну чисельність птахів, рівень їх репродуктивності та виживання потомства. Сукупність цих факторів свідчить про загальний стан місцевих екосистем та їх здатність забезпечувати життєво важливі ресурси для великих хижих птахів", — йдеться у повідомленні.

Раніше повідомлялося, що на території Чорнобильського заповідника зафіксували двійню коней Пржевальського. Вони в гарному фізіологічному стані. Для коня Пржевальського двійня у приплоді в дикій природі — велика рідкість.

Також на території заповідника давно мешкає один з найменших птахів фауни України — золотомушка жовточуба. Її найближчу родичку — золотомушку червоночубу науковці виявили навесні цього року. Самця і самицю побачили в районі с. Янівка.

Ще у заповіднику живе та зимує рідкісний сичик-горобець. Це найменша сова фауни України. Їхня загальна чисельність може сягати 50-60 пар.

Помітили на території Чорнобильського заповідника і новий для Полісся вид великих хижих ссавців. Йдеться про шакалів. Також навесні у заповіднику бачили чотирьох бакланів, три крижня та одинадцять орланів. Це дуже мало для такого періоду, вважають фахівці. Натомість зустріли рекордну кількість лосів — 17.

Згідно із щорічним обліком станом на лютий цього року у філіях Столичного лісового офісу державного підприємства "Ліси України" нарахували 4,9 тисячі копитних тварин, 8,8 тисячі хутрових звірів та 2,2 тисячі птахів. "Перепис" проводили упродовж січня-лютого з дотриманням заборон і обмежень, які встановлені на період дії воєнного стану.

Заборона на проведення полювання в умовах воєнного стану призвела до зростання чисельності копитних, зокрема оленів благородного і плямистого. Збільшилася і кількість зайців-русаків, борсуків та куниць лісових. Також спостерігається стрімке зростання чисельності вовків.

Топ дня
Вибір редакції
На початок