Перейти до основного змісту
У Києві демонтують ще 47 об'єктів, які пов'язані із Росією та СРСР

У Києві демонтують ще 47 об'єктів, які пов'язані із Росією та СРСР

Хрещатик, 25, радянська зірка
Прапор України, встромлений в радянську зірку на будинку на вулиці Хрещатик, 25 в Києві, 9 грудня 2015 р. УНІАН/Володимир Фалін

Київрада визначила ще 47 пам'ятних об'єктів й елементів оздоблення, які мають прибрати з публічного простору міста в межах декомунізації та дерусифікації.

Про це повідомила заступниця голови КМДА, депутатка Київської міської ради Ганна Старостенко.

Серед 27 об'єктів, які потребують повного демонтажу:

  • пам'ятники Олександру Бойченку (на території гімназії № 59) й Миколі Островському (на території гімназії № 191);
  • постаменти від пам'ятника Володимиру Леніну (бульв. Тараса Шевченка, 1 та вул. Якова Гніздовського, 1-А);
  • меморіальний камінь "Комсомольська алея" (на просп. Академіка Глушкова, 40);
  • зірка на даху будинку на вул. Хрещатик, 25.

Також до переліку увійшли 20 об'єктів, на яких мають вилучити окремі елементи композиції або змінити текст. Зокрема, йдеться про дошку з російськомовною цитатою режисера Станіслава Говорухіна на пам'ятнику Воїнам-інтернаціоналістам (вул. Лаврська, 19), яку планується замінити на дошку українською мовою з присвятою українцям, загиблим під час вторгнення СРСР в Афганістан.

На пам'ятниках Борису Патону і Іллі Рєпіну планують замінити написи російською мовою на українську. Демонтують монограму із зображенням імперського вензеля Олександра ІІІ на в'їзній брамі до Свято-Михайлівської лікарні (колишня Олександрівська лікарня).

Наразі з публічного простору столиці вже прибрали 117 таких об'єктів чи елементів. Нині ще не демонтували 87, із яких 12 поки мають пам'яткоохоронний статус.

Що відомо про деколонізацію і дерусифікацію в Києві

26 квітня 2022 року в Києві демонтували радянський монумент під Аркою тоді ще "дружби народів". Гранітну стелу з багатофігурною групою, присвячену Переяславській Раді, планували розібрати згодом.

Саму Арку перейменували рішенням Київради 14 травня 2022 року. Тепер вона офіційно називається Арка Свободи українського народу. Тоді ж столичні депутати затвердили перелік понад 40 пам'ятників і пам'ятних знаків, які мали прибрати з вулиць і будівель столиці і передати до музею тоталітаризму.

Наприкінці квітня 2022 року Київська міська рада почала приймати пропозиції щодо перейменування міських об'єктів, які мають назви, пов'язані з Росією та Білоруссю. У запропонованому списку було 279 пунктів, зокрема вулиці, провулки, алеї, шосе, проспекти та станції метрополітену.

1 серпня 2023 року в Києві з монумента "Батьківщина-Мати" зняли герб колишнього СРСР. Демонтаж та встановлення тризуба завершили до Дня Незалежності України.

Станом на листопад 2023 року, в Києві демонтували понад 60 пам'ятних об'єктів, які пов'язані з історією та культурою РФ або СРСР.

Топ дня

Вибір редакції

На початок