Прокурори скерували до суду обвинувальний акт стосовно п'ятьох посадовців Державної служби з надзвичайних ситуацій у справі щодо катастрофи гелікоптера в Броварах у січні 2023 року.
Про це повідомляє Офіс генерального прокурора в Telegram.
Спільне розслідування авіакатастрофи, яке проводили Державне бюро розслідувань та Служба безпеки України, завершилося в листопаді 2023 року. Дотепер тривало ознайомлення з матеріалами справи підозрюваних, їхніх захисників та потерпілих.
У серпні 2023 року підозри отримали:
- начальник Управління авіації та авіаційного пошуку і рятування ДСНС України;
- в.о. командир спеціального авіаційного загону;
- заступник командира з льотної підготовки;
- командир авіаційної ескадрильї;
- начальник служби безпеки польотів Спеціального авіаційного загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України з міста Ніжин Чернігівської області.
Їх звинувачують у порушенні правил безпеки польоту гелікоптера, на борту якого перебувало керівництво Міністерства внутрішніх справ.
Зокрема, чотирьом посадовцям Управління авіації та авіаційного пошуку ДСНС та спеціального авіаційного загону оперативно-рятувальної служби ДСНС інкримінують порушення правил безпеки польотів повітряного транспорту, що спричинило загибель людей (ч. 3 ст. 276 КК України). Покарання за цією статтею передбачає від п'яти до десяти років позбавлення волі.
Начальнику служби безпеки польотів цього ж загону — службову недбалість, що спричинила тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 КК України). Санкція статті передбачає ув'язнення терміном від двох до п'яти років.
Що відомо про катастрофу гелікоптера у Броварах
18 січня 2023 року у Броварах Київської області впав гелікоптер, унаслідок катастрофи загинуло керівництво МВС — міністр Денис Монастирський, державний секретар міністерства Юрій Лубкович та перший заступник міністра Євгеній Єнін.
При падінні гелікоптер пошкодив дитсадок, сусідні будівлі та припарковані авто. Унаслідок авіакатастрофи, крім високопосадовців МВС, загинули чотири жінки та малолітня дитина, які прийшли в садочок. Загалом жертвами аварії стали 14 людей. Отримали поранення 31 людина, з них — 13 дітей. Кабмін створив робочу групу для розслідування авіакатастрофи.
В СБУ повідомили, що розглядають кілька версій трагедії, серед яких: порушення правил польоту; технічна несправність гелікоптера; умисні дії щодо знищення транспортного засобу.
У березні 2023 року в МВС повідомили, що залишаються робочими три основні версії авіакатастрофи. Йдеться про порушення правил польоту, технічна несправність гелікоптера та умисні дії щодо знищення транспортного засобу.
"Чорну скриньку", знайдену на місці падіння гелікоптера з керівництвом МВС в Броварах, розшифрували у Франції. Її матеріали передали слідству, повідомив прем'єр Денис Шмигаль.
Після авіакатастрофи у Броварах в МВС заборонили всім керівникам користуватися під час воєнного стану авіаційним транспортом – гелікоптерами та літаками.
Наприкінці липня 2023 року генпрокурор Андрій Костін повідомив, що у розслідуванні причин аварії гелікоптера у Броварах зібрані всі технічні документи. Попередньо, версії про диверсію чи замах на життя державних діячів не підтвердились.
Як з'ясувало слідство, через складні погодні умови вертоліт виконував політ на гранично низькій висоті. Командир екіпажу побачив перешкоду та, здійснюючи маневр, втратив орієнтування і допустив зіткнення із землею.
Вертоліт ДСНС не мав дозвільних документів на виконання інших видів польотів, крім чергування для реагування на потенційні надзвичайні ситуації.