Дефіцит кадрів не лише в метро: у комунальних підприємствах Києва є понад 6,5 тисяч вакансій

Дефіцит кадрів не лише в метро: у комунальних підприємствах Києва є понад 6,5 тисяч вакансій

Ексклюзивно

Через мобілізацію працівників нині спостерігається нестача кадрів у структурних підрозділах КМДА та комунальних підприємствах міста. Станом на кінець червня, в них є понад 6,5 тисяч вільних робочих місць. Найбільше бракує робітничих професій: електромонтерів, слюсарів, водіїв, працівників із благоустрою.

Про це повідомила пресслужба КМДА у відповідь на запит Суспільного.

За даними КМДА, найгостріше нестача кадрів відчувається на підприємствах транспортної інфраструктури. Близько 1,5 тисячі вакансій є в КП "Київпастранс". Брак кадрів сягає 27%. Підприємство потребує слюсарів з ремонту рухомого складу та колісних транспортних засобів, а також водіїв категорії "D" та "DE" для перевезення пасажирів громадського транспорту. Крім того, "Київпастрансу" потрібні контролери, електрогазозварники, токарі, електромонтери.

Орієнтовно 1100 робочих місць не зайняті в "Київському метрополітені". Дефіцит працівників становить 15% від загального штату. Зокрема, метро потребує машиністів електропоїзда, електромеханіків, слюсарів.

Понад 1500 працівників бракує "Керуючим компаніям з обслуговування житлового фонду" в різних районах Києва. При цьому дефіцит кадрів коригується залежно від сезонності робіт. Найбільше не вистачає двірників і прибиральників. Ще є дефіцит слюсарів-сантехніків, електромонтерів, пічників, малярів, електромеханіків з ремонту ліфтів.

П'ять комунальних підприємств, що підпорядковані Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА, (КП "Житлоінвестбуд-УКБ", "Житло-сервіс", "Фінансова компанія "Житло-інвест", "Спецжитлофонд" і КП "Інженерний центр") потребують слюсарів, сантехніків, електромонтерів, водіїв, покрівельників, малярів, столярів, працівників для комплексного прибирання будинків і прилеглих територій.

У КП "Київтранспарксервіс" готові взяти на роботу спеціалістів у сферах: розвитку мережі паркінгів, упорядкування робіт з паркування, застосування інформаційних технологій та інших технічних засобів організації дорожнього руху.

КП "Київреклама" шукає монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій, електромонтера, водія. Загалом на підприємстві 17 вакантних посад.

У комунальній організації "Київзеленбуд" та районних підприємствах з утримання зелених насаджень є 664 вакансії. Крім того, шукають робітників із благоустрою, а ще водіїв, трактористів, водолазів для КП "Плесо".

У зв'язку з мобілізацією спостерігається частковий дефіцит медпрацівників (до 40%) у Київському пансіонаті ветеранів праці, що підпорядкований Департаменту соціальної та ветеранської політики. У КП "Фармація" вільні 30 посад асистентів фармацевта/ фармацевтів.

Ветеринарних лікарів, фельдшерів, робітників з догляду за тваринами і кінологів шукає "Київська міська лікарня ветеринарної медицини".

20% соцпрацівників, психологів, фахівців з реабілітації не вистачає структурам, які займаються соціально-психологічною реабілітацією дітей та дорослих у Києві, як то: Київський міський центр соціально-психологічної допомоги, міський центр соціальної підтримки дітей та сімей тощо. Попри недоукомплектованість кадрами, всі соціальні заклади міста працюють у штатному режимі, запевнили в КМДА.

Що відомо про нестачу кадрів у комунальних підприємствах Києва

Наприкінці травня цього року в столичній підземці анонсували збільшення інтервалів руху поїздів через "гострий дефіцит" фахівців робітничих професій.

Метрополітен заявив про брак машиністів електропоїздів, електромеханіків, а також токарів і слюсарів. Серед причин дефіциту кадрів назвали частково вимушену міграцію, специфіку професій і мобілізацію працівників метро у ЗСУ.

Пізніше керівник метрополітену Віктор Вигівський поінформував, що в київську підземку йдуть працювати жінки на різні спеціальності.

У КП "Київміськсвітло" не вистачає 14% працівників. Підприємство відкрило вакансії на низку робітничих спеціальностей.

Нестача фахівців на окремих підприємствах дорожньої галузі столиці сягає 28-30%. Найбільша потреба, зокрема, у водіях, механіках, машиністах, малярах.

На початок