До Державного реєстру нерухомих пам'яток України увійшли 8 археологічних об'єктів Києва

До Державного реєстру нерухомих пам'яток України увійшли 8 археологічних об'єктів Києва

До Державного реєстру нерухомих пам'яток України включили вісім цінних археологічних об'єктів Києва.

Про це повідомила директорка Департаменту охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації Марина Соловйова.

Відповідний перелік об'єктів затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2024 року № 701.

"Ці об'єкти є надзвичайно цінними для нашої культури та історії. Вони є живими свідченнями минулих епох і відображають багатогранність нашої національної спадщини. Вважаю, що включення цих об'єктів стимулюватиме нові наукові дослідження і відкриває нові можливості для науковців та культурологів у пізнанні нашої багатошарової культурної спадщини", — сказала Соловйова.

Йдеться про такі об'єкти культурної спадщини Києва:

  • Археологічний комплекс Кирилівського монастиря, ХІІ ст.
  • Культурний шар монастиря ХІІ–ХІІІ століття, ХІІ–XVIII ст.
  • Некрополь Кирилівського монастиря, ХІІ ст.
  • Комплекс печерного монастиря в садибі Кирилівської церкви, ХІІ ст.
  • Залишки монастирських споруд, мурів та Надбрамної церкви з дзвіницею Кирилівського монастиря, друга половина ХVIІІ ст.
  • Смородинський археологічний комплекс, ІV–III тис. до н.е.
  • Підземна споруда на Смородинському узвозі, ІV–III тис. до н.е.
  • Поселення трипільської культури на Смородинському узвозі, ІV–III тис. до н.е.

У КМДА зауважили, що облікову документацію на ці пам'ятки розробили науковці Центру консервації предметів археології Департаменту охорони культурної спадщини. У грудні 2022 року Департамент зробив подання на Міністерство культури та інформаційної політики щодо внесення їх до Держреєстру. У квітні 2023 року проєктну документацію розглянули на відповідній експертній комісії з питань обліку об'єктів культурної спадщини.

Раніше повідомлялося, що КМДА спільно з експертами напрацьовує законодавчі ініціативи для посилення відповідальності за руйнування пам'яток. Наразі Департамент охорони культурної спадщини розробляє міську цільову програму на 2025-2027 роки, аби захистити пам'ятки в умовах війни.

Однією з пріоритетних задач для столиці називають збереження Гостинного двору. Через брак держфінансування протиаварійні роботи були зупинені, тож нині пам'ятка руйнується. Київ просить Мінкульт передати об'єкт в управління громади.

Протягом минулого року в Києві розробили та уклали охоронні договори на 170 об'єктів культурної спадщини. За 2023 рік фахівці профільного департаменту обстежили 346 об'єктів культурної спадщини. Зокрема, вручили 95 приписів щодо усунення виявлених порушень власникам будівель.

На початок