Сплив термін давності: прокурори оскаржать закриття справи про побиття учасників Євромайдану в 2013 році

Сплив термін давності: прокурори оскаржать закриття справи про побиття учасників Євромайдану в 2013 році

Справи Майдану: прокурори оскаржать закриття справи про побиття мітингувальників у 2013 р
"Беркутівці" на Майдані Незалежності у 2013 році. Дмитро Фортунатов (фото надане Суспільному)

Прокурори оскаржуватимуть рішення суду про закриття кримінального провадження стосовно правоохоронців, яких обвинувачували у силовому розгоні учасників Євромайдану 30 листопада та 1 грудня 2013 року.

Про це повідомляє Офіс генерального прокурора.

Мова про рішення Шевченківського райсуду Києва від 24 травня 2024 року про закриття за строками давності кримінального провадження стосовно 4-х керівників підрозділів столичного "Беркуту" та начальника управління громадської безпеки Київської міліції. Їх звинувачували у перевищенні влади із застосуванням насильства та протиправному перешкоджанні акціям протесту 30 листопада та 1 грудня 2013 року. Обвинувальний акт скерували до суду у 2015 році.

У прокуратурі вважають, що адвокати підозрюваних, зловживаючи процесуальними правами, навмисно зривали судові засідання і затягували розгляд справи.

Представники сторони звинувачення неодноразово звертали увагу суду на необхідність дотримання розумних строків судового провадження.

"Наразі на судове рішення прокурори готують апеляційну скаргу з підстав недотримання вимог КПК України при закритті кримінального провадження за строками давності", — зазначили в пресслужбі Офісу генпрокурора.

У чому суть справи

У ніч на 30 листопада 2013 року тоді ще міліція зачистила Майдан Незалежності від протестувальників. Зокрема, силовики використовували для розгону мітингарів кийки та інші спецзасоби. Понад сотня людей отримала травми, десятки потрапили до райвідділків міліції. Наступного дня — 1 грудня 2013 року в річницю Референдуму про суверенітет 1991 року на протест тільки в місті Київ вийшло, за різними оцінками, від 500 тисяч до 1 млн протестувальників. Цього ж дня з мирною ходою активісти вирушили до Адміністрації Президента, де знову ж таки до них застосували силу, зокрема, представники "Беркута".

У причетності до побиття протестувальників під час розгону, зокрема, обвинувачували колишнього керівника управління громадської безпеки ГУ МВС Києва Олега Мариненка, двох ексзаступників командира полку київського "Беркуту" Андрія Дидюка та Миколу Тягнирядна, а також в.о. командира 4 роти київського "Беркуту" та командира 3 роти київського "Беркуту" Юрія Шевченка та Євгена Антонова.

24 травня 2024 року в Шевченківському суді Києва ухвалили рішення про закриття євромайданівської справи щодо розгону мирних учасників акції 30 листопада і 1 грудня 2013 року. Із підозрюваних зняли всі обвинувачення, а також скасували арешт їхнього майна.

На початок