Масштабне сміттєзвалище в Яготині розростається: що пропонують в обласній раді

Масштабне сміттєзвалище в Яготині розростається: що пропонують в обласній раді

На Київщині шукатимуть кошти для будівництва полігону твердих побутових відходів у Яготині
Стихійне сміттєзвалище в Яготинській громаді, грудень 2023 р. Фото: Державна екологічна інспекція Столичного округу/Facebook

В Яготинській громаді на Київщині планують побудувати сміттєпереробний комплекс, щоб позбутися найбільшого в регіоні стихійного сміттєзвалища. Нині шукають кошти на розробку проєктно-кошторисної документації для будівництва.

Про це йдеться у повідомленні Київської обласної ради у Facebook.

Днями у Яготинській громаді провела виїзне засідання постійна комісія облради з питань екології, природокористування, мисливства та водних ресурсів. Розглядали можливі шляхи розв'язання проблеми місцевого сміттєзвалища, що існує в місті з 1971 року. За цей час стихійний смітник у Яготині розрісся до площі у 11 гектарів.

Громада хоче побудувати на своїй території сміттєпереробний комплекс. Уже виділили землю для полігону твердих побутових відходів. Є попередня домовленість про спільне використання такого комплексу із сусідніми громадами. Нині необхідна розробка проєктно–кошторисної документації для будівництва полігону побутових відходів.

Екологічна комісія Київської обласної ради підтримала план Яготинської громади для поліпшення санітарно-епідеміологічної ситуації в місті. Представники комісії пропонуватимуть внести зміни до "Програми охорони довкілля та раціонального використання природних ресурсів Київської області на 2023-2026 роки", аби виділити 5 млн грн на розробку документації щодо проєкту сімттєпереробного заводу в Яготині.

Як зауважили в обласній раді, нині в області відсутня програма поводження з твердими побутовими відходами, вона лише напрацьовується. Як нагадала заступниця голови облради Тетяна Семенова, у кожній громаді є щонайменше 50 стихійних сміттєзвалищ, тому цю проблему потрібно вирішувати комплексно.

Крім того, екологічна комісія Київської обласної ради звернеться до Департаменту екології та природних ресурсів Київської ОВА з ініціативою створення в долині річки Супій біля Яготина водно–болотних угідь міжнародного значення. За даними місцевих екологів, у тій місцевості проживають понад 180 різновидів птахів.

"Яготинщина має шанс стати туристичним місцем із чудовими краєвидами, рекреаційними зонами та зонами відпочинку", — зазначили в екологічній комісії обласної ради.

Що відомо про сміттєзвалища на Київщині

У 2023 році Державна екологічна інспекція Столичного округу виявила найбільше несанкціоноване сміттєзвалище Київщини. Воно розташоване поблизу Яготина в Бориспільському районі.

Також виявили кілька несанкціонованих сміттєзвалищ поблизу Гостомеля та села Озера. А в самому Гостомелі — звалище з використаних автомобільних покришок.

У Бучі на Київщині поліція оштрафувала кількох місцевих жителів за засмічення довкілля. Вони погодилися за гроші вивезти сміття від клієнта, але скидали відходи у лісосмузі за містом.

Водночас Ірпінь втілює пілотний проєкт екологічної переробки будівельного сміття у співпраці з японським агентством міжнародного співробітництва JICA.

Загалом на Київщині планують запустити три лінії переробки будівельних відходів, які накопичуються в області через руйнування внаслідок російської агресії.

На початок