У Києві 27 травня стартує фестиваль "Протасів Яр". Його присвятили пам’яті загиблого торік під Ізюмом громадського активіста і розвідника 93 бригади "Холодний Яр" Романа Ратушного.
Про це повідомили на фейсбук-сторінці організації "Захистимо Протасів Яр".
Організатори розповідають, що мета фестивалю – поширення ідеї громадського активізму, що завдяки зусиллю однієї людини або невеликої групи можна змінити власний район, місто та всю Україну.
"Захід популяризуватиме правозахисні ініціативи, українську історію, сучасне і традиційне мистецтво та плекатиме пам’ять про Романа Ратушного, справа котрого триває й після його смерті", — йдеться в повідомленні.
Фестиваль відбуватиметься з травня до вересня 2023 року і складатиметься з таких напрямків:
- мистецький (кінопокази, концерти, поетичні читання, лекції, створення муралу);
- демократії і прав людини (дискусії, розмови, лекції, покази і обговорення документальних фільмів);
- історичний (лекції, екскурсії);
- діятиме дитяча програма.
Учасниками фестивалю, зокрема, стануть Тарас Лютий, Вахтанґ Кебуладзе, Володимир Єрмоленко, Станіслав Асєєв, Ігор Козловський, Алім Алієв, Мар'яна Садовська, Наталка Ворожбит, Софія Безверха, Римма Зюбіна, гурти “ТЕЛЬНЮК: Сестри”, "Капела Збитень", “Хорея Козацька”, Grozovska Band, KOZAK SYSTEM та ін.
У межах фестивалю на основній локації у Протасовому Яру, а також у будівлі Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків щомісяця відбуватимуться кілька мистецьких подій, у рамках яких збиратимуть кошти на підтримку захисників України.
Що відомо про Романа Ратушного
У 2019 році Роман Ратушний очолив громадську ініціативу "Захистимо Протасів Яр", яка боролася проти будівництва трьох багатоповерхівок у парковій зоні Києва. У липні 2018 року забудовник "Дайтона Груп" незаконно отримав дозвіл починати забудову в Протасовому Яру. Там планували звести три 15-поверхові будинки.
У травні 2019 року Державна архітектурно-будівельна інспекція заборонила продовжувати будівництво в зеленій зоні. Забудовник одразу звернувся до Окружного адмінсуду Києва з апеляцією. Виграв справу у вересні 2019 року.
28 липня 2020 року КМДА 28 повернула Протасовому Яру статус зеленої зони. У жовтні 2020 року суд визнав дозвіл на забудову Протасового Яру неправомірним.
На початку січня 2022 року Касаційний суд визнав законним повернення статусу зеленої зони парку Протасів Яр у Києві.
9 червня 2022 року голова громадської організації "Захистимо Протасів Яр" і розвідник 93 ОМБр "Холодний яр" Роман Ратушний загинув у бою під Ізюмом. Він брав участь у боях під Києвом, потім на Сумщині та під Ізюмом.
16 червня у Києві Протасовим Яром, у Солом'янському районі, проїхав траурний кортеж, в якому везли тіло загиблого на війні активіста Романа Ратушного. Люди прийшли попрощатися з Романом Ратушним зі свічками та прапорами.
Київрада на засіданні 8 вересня одноголосно підтримала перейменування вулиці Волгоградської у Солом'янському районі на вулицю імені Романа Ратушного.
Читайте також
У Києві з'явилася алея пам'яті Романа Ратушного
Романа Ратушного та молодих воїнів України посмертно висунули на здобуття IFLRY Freedom Award 2022