Перейти до основного змісту
"Тримай небо!" Близькі та друзі згадують загиблого в боях київського активіста Романа Ратушного

"Тримай небо!" Близькі та друзі згадують загиблого в боях київського активіста Романа Ратушного

"Тримай небо!" Близькі та друзі згадують загиблого в боях київського активіста Романа Ратушного
Роман Ратушний на акції на підтримку Андрія Антоненка, березень 2021 року. Фото: Dmytro Shutaiev/Facebook

14 червня стало відомо про смерть на фронті київського громадського активіста і захисника Протасового Яру Романа Ратушного. Він загинув 9 червня під Ізюмом, захищаючи східний фронт. Роман був розвідником 93 окремої механізованої бригади "Холодний яр". 5 липня йому мало б виповнитися 25 років. Як рідні, друзі та колеги згадують Романа в матеріалі Суспільного.

Хто такий Роман Ратушний

Він народився в Києві 5 липня 1997 року. Відомий боротьбою за збереження Протасового Яру. Роман — син письменниці, журналістки Світлани Поваляєвої та журналіста, активіста руху "Збережи старий Київ" Тараса Ратушного.

В 15 років хлопець брав участь у Революції Гідності. Був серед тих, хто постраждав від атаки "Беркута" в ніч на 30 листопада 2013 року.

"Тримай небо, Ромчику!" Близькі та друзі згадують загиблого в боях київського активіста Романа Ратушного
Роман Ратушний на акції поряд із мамою, 2013 рік. Фото: Facebook/Svitlana Povalyaeva

У 2018 році Ратушний очолив ініціативу "Захистимо Протасів Яр", яка за рік стала громадською організацією. Її метою було зберегти зелену зону у Протасовому Яру в центрі Києва і не допустити забудови ТОВ "Дайтона Груп", яка планувала звести на зелених схилах багатоповерхіки. Активісти виступили проти, судилися із забудовниками й в решті перемогли. Останній суд добіг кінця саме в лютому, напередодні повномасштабного вторгнення, згадує активіст громади Протасового Яру Євген Черепня.

"Ми виграли останній суд. Після цього розмовляли й Роман сказав: “Слухай, якщо хтось думає, що мені подобаються вічні замахи на життя, замовні журналістські статті, постійний стрес, брак коштів (бо хабарі він не брав), якщо всі думають, що мені в кайф, то люди помиляються. Але якщо ти взявся за справу, ти повинен довести її до кінця”. В його випадку ЗСУ і війна на передовій в самому пеклі — це була справа життя. Він не воював у Тіктоці, Фейсбуці. Не писав пости про те, як знищив колону російської техніки. Він просто робив роботу. І робив її дуже добре", — каже про загиблого Євген.

"Я знав тебе з самого дитинства. Ти з самого дитинства був бійцем. Надихав тисячі киян на захист зеленої зони Протасового Яру. Боровся, як вовк на рингу з корупціонерами та бандитами. Наш сміливий, відважний, принциповий, справжній киянин Роман Ратушний. Гордість нашого Міста", — написав голова ради з урбаністики Києва, активіст Віталій Селик.

Журналіст Денис Казанський називає Романа "один з найефективніших представників громадського сектору Києва, якому вдалося захистити від забудовників Протасів Яр: "Коли ми познайомилися, йому було 21-22 роки. Він надихав. Я вірив, що в нього велике політичне майбутнє, радів, що у нас є такі люди, що вони такі молоді і тільки розпочинають свій шлях".

"Тримай небо, Ромчику!" Близькі та друзі згадують загиблого в боях київського активіста Романа Ратушного
Роман Ратушний на акції на підтримку Андрія Антоненка, березень 2021 року. Фото: Facebook/Dmytro Shutaiev

Марина Хромих, громадська активістка та учасниця ініціативи "Хто замовив Катю Гандзюк", згадує: Роман брав участь у всіх акціях, де йшлося про боротьбу за справедливість. "Романа я знала по всіх, напевно, найгучніших, найважливіших найбільш резонансних ініціативах, які сталися за останні кілька років. Зі своєю ініціативою він активно підтримував всі акції в боротьбі за справедливість: у справі Каті Гандзюк, Сергія Стерненка, у так званій "справі Шеремета". Важко прийняти цю реальність, де немає такої абсолютно крутої, абсолютно масштабної людини, як він. Рома був просто величезним прикладом і натхненням для чималого покоління особливо молодих українців, українок. Рома все своє свідоме життя боровся проти ось цього російського захоплення України. І власне загинув за цю боротьбу", — розповіла Марина в інтерв’ю Суспільному.

А ще додала: важливо не покинути справу Романа. "Зараз існує велика загроза в тому, що ця ось забудовна мафія в особі Корбана (має на увазі Геннадія Корбана, якого пов’язували з дніпровською компанією ТОВ "Дайтон груп" — ред.) продовжить спроби забудувати територію Протасового Яру, — зазначила активістка. — Не знаю, в якому полі, яким чином, але спробують продовжити віджимати цю зелену частину Києва".

"Ми становились, як організація завдяки йому. Попри цю важку втрату ми продовжимо справу Романа… Ми обов‘язково розбудуємо парк в Протасовому яру. Парк, де на честь Роми висадимо дуб. Парк, який впевнені, буде мати ім‘я Романа Ратушного", — пообіцяли друзі Романа з організації.

"Тримай небо, Ромчику!" Близькі та друзі згадують загиблого в боях київського активіста Романа Ратушного
Роман Ратушний, березень 2022 року. Фото: Facebook/Bohdan Kutiepov

Саме цього і хотів Роман, каже його друг Євген Черепня: "На війні ми часто говорили, що буде після смерті. Він хотів дві речі. Перше — бути похованим на Байкововму. Друге — закінчити епопею з Протасовим Яром. Там залишилося лише об'єднати всі ділянки в одну і утворити там парк. Парк, я вважаю, повинен називатися його іменем, тому що він віддав три роки свого життя не на розваги, а саме на хорошу і добру справу".

Як загинув Роман Ратушний

З першого дня повномасштабного російського вторгнення Роман брав участь в боях під Києвом. Потім увійшов до складу 93 окремої механізованої бригади "Холодний яр". 7 квітня він опублікував на своїй ФБ-сторінці військовий квиток зі словами: "виглядає як план до кінця війни". Роман брав участь у звільненні Тростянця, воював на Сумщині. Потім його бригада відправилась Схід. З Ізюмщини він вітав рідний Київ зі святом 29 травня.

"Тримай небо, Ромчику!" Близькі та друзі згадують загиблого в боях київського активіста Романа Ратушного
Роман Ратушний, 9 травня 2022 р. Фото зі сторінки Романа в Facebook

"Ця війна триває більше трьох сотень років. Коли ми її програємо, ми стаємо гарматним м'ясом для росіян. Коли ми її виграємо — ми отримуємо час на відпочинок до наступної фази цієї війни, — писав він. — Чим більше росіян ми вб'ємо зараз, тим менше росіян доведеться вбивати нашим дітям".

Роман поліг 9 червня на Ізюмському напрямку. За інформацією ГО “Протасів Яр”, Роман був в розвіддозорі в складі бойової групи і загинув під час виконання бойового завдання. Його тіло декілька днів було не непідконтрольній території, доки його вдалося забрати.

"Коли Рома не повернувся з бойового виходу, я не вірив у його загибель. Доповідь про обставини суперечлива, шпилька на карті — у ворожому тилу, на місці бою — засідка. Пробитись до нього не могли, тим часом документи сина майоріли у ворожих пабліках… — розповів його батько Тарас Ратушний на своїй сторінці в Facebok. — Чудом наші забрали Рому і тепер він повертається до Києва".

Волонтерка Юля Смірнова опублікувала одне з останніх відео, яке їй надіслав Роман, дякуючи за допомогу його бригаді: "Ромка був такий. Він любив бути зіркою. Тримай небо, Ромчику!".

Що відомо:

  • На початку сісня 2022 року Касаційний суд визнав законним повернення статусу зеленої зони парку Протасів Яр у Києві.
  • Романа Ратушного затримували за підозрою в організації акції під Офісом Президента 20 березня 2021 року. Учасники мітингу тоді розмалювали будівлю Офісу президента та розбили двері та вікна будівлі.
  • 21 квітня 2021 року суд звільнив його з-пад домашнього арешту.
  • В липні 2021 року Роман Ратушний заявляв про незаконне прослуховування з боку поліції.

Читайте також:

Боронили Маріуполь. Що відомо про трьох іноземців в лавах ЗСУ, яких в "ДНР" засудили до страти

"Поранення, перев’язки, новини, потім знову поранення, перев’язки, новини" — історія лікаря "Охматдиту"

"За хронікою нашої роботи напишуть підручники з історії". Як працюють українські журналісти в умовах війни

Війна. Всі новини

Топ дня

Вибір редакції

На початок