Комісія Міністерства культури України передала 16 корпусів Києво-Печерської Лаври у користування національного заповідника. В УПЦ МП заявляють, що інформація не відповідає дійсності, бо її представники актів приймання-передачі майна не підписували.
Зокрема, як повідомляє пресслужба Міністерства культури, 1 та 2 травня 2023 року спеціальна комісія передала заповіднику "Києво-Печерська лавра" 16 корпусів, якими користувалися представники УПЦ МП. Це пам’ятки як Національного, так і місцевого значення. Йдеться про:
- Келії Гостинного двору (корпус № 55), Будинок господарський (корпус № 60);
- Лікарня гостинного двору з церквою Богородиці Всіх скорботних радість (корпус № 68);
- Келії гостинного двору (корпус № 69);
- Келії Гостинного двору (корпус № 58);
- Келії Гостинного двору (корпус № 71);
- Сторожка Гостинного двору (корпус № 71-а).
А також корпуси: №№ 72, 72-а, 74-а, 77, 77-а, 77-б, 111, 113, 251 (комплекс споруд Галереї від Ближніх до Дальніх печер, підпірна стіна Дебоскета, Ротонда підпірної стіни Дебоскета, лікарня з церквою, Водонапірна вежа).
Як зазначили у МКІП, при огляді та прийманні в користування Заповідником приміщень корпусів проводилась фото та відео фіксація. Приміщення перебувають у задовільному стані.
Тим часом, в УПЦ МП спростовують повідомлення про передачу 16 корпусів Лаври у користування Національного заповідника. Як повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ МП, представники Монастиря забезпечили доступ комісії Мінкульту до приміщень, але у діяльності Комісії участі не брали, будь-які Акти прийому-передачі майна не підписували.
В УПЦ МП наголошують, що не визнають одностороннього розірвання Заповідником Договору від 2013 року про користування релігійною громадою культовими будівлями Києво-Печерської Лаври. "Поки не ухвалено жодного (судового — ред.) рішення по справі, Монастир продовжує користуватися приміщеннями та здійснювати богослужіння", — зазначили в Інформаційно-просвітницькому відділі УПЦ МП.
Що відомо про роботу Комісії Мінкульту у Лаврі
29 березня спливає договір оренди національного заповідника "Києво-Печерська лавра" з Українською православною церквою МП. Представники церкви мають залишити територію Лаври.
21 березня в Києво-Печерській Лаврі закрили вхід у ближні печери з мощами святих. Там працювала комісія, яка визначала, чи збережені музейні експонати.
Від 30 березня на території заповідника мала б працювати нова комісія, яка мала провести передачу державі 79 корпусів, які були у користуванні УПЦ МП.
30-31 березня комісія Мінкульту не змогла розпочати роботу через перешкоджання доступу до об'єктів. Заповідник подав відповідну заяву до поліції та просить усунути перешкоди у користуванні майном, яке є державною власністю. Проте згодом комісія почала діяти.
19 квітня Комісія оглянула три пам'ятки на території заповідника. Після опечатання одного із приміщень, віряни зірвали захисні ролети.
Комісія зафіксувала у Києво-Печерській Лаврі аварійний стан корпусу 112. Це стосується "Книжкового складу" другої половини 19 століття.
У коментарі Суспільному експомісник Лаври митрополит Павло (Лебідь) відкинув звинувачення у нищенні майна Лаври. Він зазначив, що "це все зробив музей, він нам це передав".
Читайте також
Мінкульт у Лаврі: комісія опублікувала нові кадри життя УПЦ МП в заповіднику
Комісія МКІП обстежила 11 з 79 корпусів Києво-Печерської Лаври