У понеділок, 21 листопада, українці вдев’яте відзначають День Гідності та Свободи й уперше — в умовах повномасштабного вторгнення Росії. Зранку в екуменічному храмі Архистратига Михаїла на Алеї Героїв Небесної Сотні відбулася міжконфесійна молитва за Україну та борців за її свободу.
Як повідомляє кореспондентка Суспільного, на молебень зібралися кілька десятків рідних і близьких загиблих учасників Революції Гідності. Після молебню вони поклали квіти та запалили лампадки біля Стели пам’яті.
Серед присутніх Юлія Цепун — дружина загиблого учасника Євромайдану Андрія Цепуна. Чоловік 20 лютого 2014 року разом з іншими активістами блокував в'їзд до столиці з боку Гостомельської траси. Опівночі він пішов додому, але дорогою його зупинили невідомі і побили. Від черепно-мозкової травми Андрій Цепун загинув. Його тіло знайшли на вулиці Верболозній.
"Готували їсти (для мітингувальників — ред.), а він, як виявилося, ввечері ходив на блокпости з хлопцями. "Беркут" не пускали в Київ, щоб силовики не добралися до Майдану. На жаль, не всі зрозуміли Революцію Гідності, за що боролися й за що стояв Майдан. В 14-му році розстріли Героїв Небесної сотні — це початок війни Росії проти України. Хоча й до цього вже століттями у нас всіляко Росія намагалася влаштувати геноцид. Важко. Боляче. І продовження війни 9 рік, щоб люди розуміли цінність нашої волі, нашої свободи, нашої незалежності", — каже Юлія Цепун.
9 років тому українці вийшли на Майдан Незалежності, щоб заявити про свій цивілізаційний вибір, про прагнення розвивати демократичне суспільство, наголосив генеральний директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло.
"Саме тому Майдан був такою екзистенційною загрозою режиму Путіна. Майдан дуже потужно заявив про те, що українці вільні, сильні і окремі від Російської Федерації. І, очевидно, Майдан — це була мирна революція, яка переросла у такий збройний спротив, коли українці зі зброєю в руках мусять захищати свою територію, свою гідність, свободу і навіть майбутнє", — сказав Ігор Пошивайло.
Цього року заходи до Дня Гідності та Свободи відбуваються під гаслом "Вистояли на Майдані – переможемо у війні". Зокрема, 21 листопада Музей Майдану організує виставку "Війна за ідентичність", також відбудуться кураторські екскурсії та панельні тематичні дискусії. Крім того, о 17:00 на Алеї Героїв Небесної Сотні та 18.00 біля Стіни пам'яті на Михайлівській площі відбудеться традиційне покладання квітів та запалення лампадок.
Довідка: День гідності та свободи – одне зі знакових офіційних свят, встановлене на честь двох революції, які відбулися в Україні у 2004 та 2013 роках. Щорічно 21 листопада українці вшановують пам’ять про людей, які під час Революції Гідності та Помаранчевої революції стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів держави та її європейського вибору.