У Київраді розповіли, коли у столиці знесуть пам'ятники Щорсу і Ватутіну

У Київраді розповіли, коли у столиці знесуть пам'ятники Щорсу і Ватутіну

У Київраді розповіли, коли у столиці знесуть пам'ятники Щорсу і Ватутіну
. Пам'ятник Миколі Ватутіну у столичному Маріїнському парку. Фото: УНІАН

Питання про знесення пам'ятників Щорсу і Ватутіну у Києві не вирішене, оскільки обидва досі перебувають у державному реєстрі нерухомих пам’яток України. Про це в етері Суспільного заявив заступник міського голови — секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко.

Він наголосив, що поки ці два пам’ятники, а разом з ними ще кілька об’єктів не будуть вилучені з державного переліку нерухомих пам’яток України, закон їх забороняє чіпати.

"Київська міська рада вже з 2017 року принципово говорить про те, що і пам’ятник Щорсу, і пам’ятник Ватутіну мають бути перенесені до створеного Музею історії радянської окупації. Але держава в особі, у т.ч. Міністерства культури, не вживає заходів щодо виключення цих об’єктів, як і пам’ятників Пушкіну, бронепоїзду "Таращанець", які також є об’єктами, звертаю увагу, національного значення", — сказав Бондаренко.

За його словами, місто кілька років тому розробляло проєкт демонтажу пам’ятника Щорсу і при включенні його з переліку пам'яток міська влада готова демонтувати і перенести монумент.

Він додав, що міська влада, не має інформації про те, коли збираються розглянути питання виключення радянських пам'ятників з держреєстру.

"Ми ще в 20217 році звернулися і до Кабміну, і до Мінкульту стосовно виключення об’єктів з переліку національного значення. Аби ця історія не забувалася КМР на найближчому засіданні повторить це звернення", — сказав секретар Київради.

Щодо пам’ятника Ватутіну, який фактично є могилою, то, за словами Бондаренка, є можливість перепоховати його на кількох кладовищах столиці.

"Станом на зараз, наскільки я знаю, родичі не зверталися стосовно перепоховання Ватутіна. Можливість його перепоховання є на низці кладовищ столиці. В цьому не буде проблем. Якщо даний об’єкт буде виключений з переліку національного значення, то на першому етапі можна прибрати сам пам’ятник. А далі з останками генерала Ватутіна будемо вирішувати у встановленому порядку. Але тут має бути згода родичів, у тому числі", — сказав він.

За словами посадовця, встановити зв’язок з родичами Київрада не намагалася.

"Онук Ватутіна проживає у Москві, але з ним КМР точно контакт не встановлювала, ми не маємо на це повноважень", — зазначив Бондаренко.

Він також зазначив, що у Києві залишилося 47 різнопланових об’єктів, однак це не означає, що вони всі мають бути демонтовані. Як приклад Бондаренко навів Стелу Перемоги, яка не підлягатиме демонтажу, але там мають бути замінені деякі елементи

Разом з тим це все одно певні об’єкти, які несуть російський наратив. Починаючи з травня 2022 над цим працює міжвідомча робоча група, у т.ч., із залученням Інституту національної пам’яті, Мінкульту", — сказав він.

Щодо об’єктів, які не є в національному переліку, таких як орнаменти чи погруддя в метрополітені, шлях простіший, пояснив посадовець.

"Вони поки що закриті. Є проєктна документація стосовно їхнього перенесення. Вони поступово будуть переміщуватися до музею історії радянської окупації. Щодо самого музею — за кілька тижнів київська влада оприлюднить рішення стосовно того, де такий музей буде. Ця робота ведеться з 2016 року. Це велика доволі площа", — сказав він.

На початок