У Києві знесуть пам'ятники Щорсу і Ватутіну: ідею підтримали в Мінкульті

У Києві знесуть пам'ятники Щорсу і Ватутіну: ідею підтримали в Мінкульті

У Києві знесуть пам'ятники Щорсу і Ватутіну: ідею підтримали в Мінкульті
. Фото: Суспільне

У Києві демонтують пам'ятники Щорсу та Ватутіну. Відповідне рішення 9 листопада підтримали на засіданні Експертної ради Міністерства культури, повідомив очільник Мінкульту Олександр Ткаченко.

"На засіданні Експертної ради Міністерства культури та інформаційної політики України з подолання наслідків русифікації та тоталітаризму прийняли важливі рішення. Спойлер: Ватутіну і Щорсу не місце в публічному просторі України", — написав Олександр Ткаченко на сторінці у Facebook.

У Києві знесуть пам'ятники Щорсу і Ватутіну: ідею підтримали в Мінкульті
Фото: Олександр Ткаченко/Facebook

Серед учасників засідання Експертної ради з питань подолання наслідків русифікації і тоталітаризму при Мінкульті був екснардеп, а нині очільник Громадського руху "Рідна країна" Микола Томенко. Він уточнив, що експертна рада підтримала його пропозицію про демонтаж і перенесення пам‘ятника Миколі Щорсу у столиці із публічного в музейний простір.

За словами Томенка, тепер КМДА має визначитися з місцем розташування символів радянської доби: це — або Музей Другої світової війни, або Меморіал "Букрин".

Микола Томенко додав, що експерти підтримали ініціативу Павла Гай-Нижника про демонтаж і перенесення із публічного в музейний простір пам‘ятника Миколі Ватутіну. Також врахували пропозицію Томенка створити комісію, яка б підготувала ексгумацію та перепоховання останків Ватутіна на військовий цвинтар.

Що відомо

  • Київрада ще в березні 2017 року вирішила звернутися до Мінкульту щодо перенесення пам’ятника Щорсу. Після обговорення ініціативи у Міністерстві культури пропозицію мали винести на розгляд Кабміну. Адже наразі постамент є пам'яткою монументального мистецтва та відноситься до Переліку об'єктів культурної спадщини національного значення, які занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. І, відповідно, переміщення пам'ятника не можливе без погодження із вищими органами влади.
  • Пам'ятник Щорсу часто був об'єктом вандалізму з боку активістів, які намагалися демонтувати постамент самотужки. У березні 2017 року хтось відпиляв коню із монумента Щорсу праву ногу.
  • У вересні 2022 року громадські активісти Києва запустили флешмоб, щоб привернути увагу влади до того, що у столиці досі залишаються пам’ятники радянським та російським діячам. Про початок акції написав у Facebook координатор ГО "Громадський сектор Євромайдану" Олег Слабоспицький.
  • У травні 2022 року депутати Київради ухвалили рішення "Про організаційно-правові заходи щодо усунення пам’ятних об’єктів, пов’язаних з культурою та історією Росії та СРСР, з публічного простору міста Києва". Серед них пам'ятник Ватутіну у Маріїнському парку, три пам'ятники Пушкіну, георгіївська стрічка на станції метро "Героїв Дніпра".
  • 25 серпня цього року Київрада розпочала процес дерусифікації міських об'єктів. На засіданні депутати більшістю голосів підтримали 95 проєктів рішень щодо перейменування вулиць, провулків та площ, назви яких пов'язані з Російською Федерацією та її сателітами.
  • У вересні цього року у Києві була зареєстрована петиція, аби демонтувати пам'ятник Щорсу на бульварі Шевченка і на його місці встановити монумент на честь королеви Великої Британії Єлизавети ІІ.

Читайте також

Встановлюють нові скляні елементи. Кличко показав, як ремонтують пошкоджений ракетою скляний міст у Києві

На початок