Четверо підлітків з початку року загинули в Україні під час так званого зачеперства. Вони їздять на дахах тролейбусів, поїздів, електричок та між вагонами, знімаючи відео для соцмереж. Суспільне спробувало розібратись, чому підлітки цим займаються та які можуть бути наслідки.
Навесні двоє зачеперів загинули на Одещині. А у березні 12-річний хлопець на станції "Київ-Волинський" знімав, як він залізає на електричку. Його вразило струмом.
Хлопець отримав опіки 85% тіла, розповіла завідувачка опікового відділення. Лікарі 4 дні боролися за його життя, але врятувати не змогли. У медзаклад регулярно привозять неповнолітніх "зачеперів".
"Це не тільки глибокі і значні опіки. Ще падіння з висоти, що призводить до переломів кісток у різних місцях. Це верхні кінцівки, кістки тазу. Також забій внутрішніх органів. Тому шанси на виживання в таких хворих дуже малі. Але була одна дитина, яка навіть двічі до нас поступила", — говорить завідувачка відділення для дорослих і дітей з опіками та відмороженнями Людмила.
Напруга в сотню разів більше, ніж в розетці
Контактна мережа залізниці знаходиться під напругою 27 тисяч вольт. Це у понад 120 разів більше, ніж у побутових розетках в оселях. Уразити струмом може навіть без дотику до дроту.

"Якщо ви візьметесь за контактний дріт чи за якусь частину, яка знаходиться під струмом в електропоїзді, вас все одно вдарить током. Достатньо навіть відстані 1-1,5 м, щоб вас вразило", — пояснює менеджер-начальник відділу безпеки руху філії "Приміська пасажирська компанія" АТ "Укрзалізниця" Євген Єжков.
Він додає, що небезпеку для "зачеперів" на залізниці становить не лише струм. Оскільки потяги рухаються зі швидкістю 80-100 км/год, то під вагоном та збоку є небезпека турбулентності, коли сильний потік повітря здуває людину чи затягує під колеса.
Поширеність зачеперства та відповідальність за нього
Зачеперство передбачає адміністративну відповідальність. Зокрема, за порушення правил безпеки на залізничному транспорті. А в окремих випадках — кримінальну. До 16-річчя адмінвідповідальність нестимуть батьки.
У минулому році Нацполіція зафіксувала 28 випадків зачеперства в Україні: 15 дітей отримали травми, а дев'ять померли. Цьогоріч вже загинули чотири підлітки, розповів начальник управління ювенальної превенції Нацполіції Василь Богдан.

На Київщині з початку року було два ураження електрострумом дітей на залізниці у Броварах та Бучі. Останній став летальним: від отриманих опіків померла 15-річна дівчина.
Також зафіксували більше 5 випадків, коли неповнолітні їхали на вагонах залізничного транспорту, розповіла речниця поліції Яна Єрмоленко.
"Якщо через дії зачепера безпосередньо пошкоджено сам транспорт чи створено аварію, їх можна кваліфікувати як умисне знищення або пошкодження майна. Санкція статті передбачає штраф 68 тисяч грн, виправні роботи до двох років або обмеження чи позбавлення волі до трьох років", — сказав Богдан.
Чому підлітки займаються зачеперством
Підлітки сприймають зачеперство як гру чи виклик, пояснює дитяча психологиня Світлана Гайворонська. А соцмережі формують викривлене уявлення про безпечність зачепінгу: мовляв, інші так роблять і з ними нічого не стається.
"Підлітка штовхає на ризиковану поведінку саме бажання самоствердитися та отримати визнання. До того ж він не усвідомлює наслідки своїх дій в моменті, коли хочеться ризикувати і виділяється адреналін", — каже Гайворонська.
Ще один чинник, котрий штовхає підлітків до екстремальних розваг — нестача уваги від батьків, чи навпаки, гіперопіка.

"Основним моментом для батьків повинна бути все ж таки відкрите спілкування. І замість заборон, покарань важливо цікавитися тими інтересами, якими цікавляться діти і розказувати про наслідки. Контролювати контент теж треба дуже тонко", — додає психологиня.
В "Укрзалізниці" зазначають, що спільно з ювенальною поліцією у школах розповідають про небезпеку зачепінгу. На вокзалах та у вагонах є оголошення та нагадування, як слід користуватися залізницею. Додатково встановлюють камери у потягах та охорону на небезпечних ділянках руху.