Дві тонни шишок сушать лісівники Бірківського лісництва в Олександрівському районі Кіровоградської області. Роблять це, щоб зібрати насіння і виростити з нього сосни та ялини, – розповів головний лісничий Віталій Попов.
Шишкосушарка – це кімната площею 10 квадратних метрів. На шести стелажах сушать шишки сосни кримської, звичайної та голубої ялини. Через сітку у стелажах насіння витрушується у збиральник і потім, після повного висушування його збирають.

"45-50 градусів сушиться шишка, – розказав Віталій Попов. – Далі насіння очищуємо від сміття, обезкрилюємо його, та відправляємо у насіннєсховище, де формується партія лісового насіння. Відправляємо до спеціальної лабораторії, де визначають посівні якості. Потім ми висіваємо насіння у розсаднику".

Одна партія – це 300 кілограмів – сушиться 3-4 доби. З двох тонн шишок отримають 20 кілограмів насіння.

В іншій кімнаті стоїть котел. Туди закидають висушені шишки без насіння: "Він підігріває повітря і генератором нагнітається тепле повітря у шишкосушарку", – розповів головний лісничий.

У розсаднику площею понад два гектари наприкінці березня висіватимуть зібране насіння. Торік на десяти соткахвисіяли сім тисяч насінин сосни звичайної і майже 29 тисяч сосни кримської.
"Сосна звичайна являється лісоутворюючою породою, – каже Віталій Попов, – а сосна кримська є улюбленим новорічним деревом. Із сосни звичайної ми будемо робити насадження, а із сосни кримської будуть створюватись плантації новорічних ялинок, які в майбутньому будуть реалізовані підприємством для населення".

Із цих сіянців сосни кримської і звичайної дерева, заввишки сім метрів, виростуть через 20 років. Тоді на них з’являться шишки.