Перейти до основного змісту
"Дітей просто потрібно любити". Торік на Кіровоградщині створили шість патронатних родин

"Дітей просто потрібно любити". Торік на Кіровоградщині створили шість патронатних родин

У Кіровоградській області працюють 28 патронатних родин, в яких виховують 79 дітей. Шість з них створили у 2024 році в рамках проєкту "Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату". Вони прийняли на виховання 11 дітей.

На кінець січня 2025 року в Україні працювали 454 патронатні родини, під тимчасовим прихистком яких перебували 912 дітей. Дитина перебуває там, доки її біологічні батьки за підтримки соціальних працівників долають складні життєві обставини, або на період пошуку нової сім'ї – для усиновлення, опіки чи піклування. Очікують, що завдяки проєкту кількість патронатних сімей в Україні зросте до 500.

Про це Суспільному розповіла регіональна координаторка проєкту Наталія Майстренко.

За її словами, вперше патронатні сім'ї з’явились у Соколівській громаді Кропивницького району та Великоандрусівській громаді Олександрійського району.

"Протягом минулого року на Кіровоградщині створили шість нових патронатних родин у відібраних до проєкту громадах. Вони прийняли 11 дітей. Усього в області 79 дітей виховують у 28 патронатних родинах".

Як стати патронатним вихователем

Щоб стати патронатним вихователем, потрібно звернутися до служби у справах дітей за місцем проживання, подати заяву та підготувати необхідні документи. Далі – співбесіда з фахівцем та обов’язкове навчання разом з добровільним помічником, сказала Наталія Майстренко.

"Коли отримаєте рекомендацію від соціальної служби про те, що можете надавати послугу патронату, укладаєте договір з органом опіки та піклування".

За інформацією регіональної координаторки проєкту, з 1 липня 2024 року патронатний вихователь в Україні отримує 24 тисячі гривень на місяць, а якщо він працює як фізична особа-підприємець, сплачуючи податки – 28 тисяч. Крім того, йому чи їй нараховують сім днів відпустки за три місяці перебування дитини у патронатній сім'ї.

"Ми стали тимчасовою родиною для 18 дітей": як живе патронатна родина на Кіровоградщині

Валентина Паніна з Кропивницького 17 років працювала вихователькою у дитячому садку та притулку для неповнолітніх, а після виходу на пенсію в службі у справах дітей їй запропонували створити патронатну родину.

"Я вирішила спробувати. Син Сергій погодився стати моїм помічником, ми пройшли навчання. Так у 2018 році й почалася історія нашої патронатної сім'ї. За ці роки ми дали тимчасовий прихисток та стали родиною 18 дітям".
"Дітей просто потрібно любити". Торік на Кіровоградщині створили шість патронатних родин
Валентина Паніна з сином Сергієм. Проєкт "Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату"

Під час навчання для кандидатів у патронатні вихователі та їхні помічники, сказала, вони отримали інформацію про те, як порозумітися з дитиною під патронатом, як полегшити її адаптацію в тимчасовій сім'ї, де в разі потреби шукати підтримку, як зберегти власний ресурс.

"З групою кандидатів настільки зблизилися під час навчання, що досі спілкуємося. Це дуже допомагає: ми цікавимося, як справи, даємо поради, ділимося своїм досвідом".

Зі слів жінки, максимум одночасно у їхній із сином патронатній родині були семеро дітей. Нині – четверо: троє хлопців, семи, дев'яти й десяти років, та шестирічна дівчинка.

Вона одразу пояснює дітям, що вони в її родині тимчасово, й за можливості та якщо це нікому не нашкодить, дає дітям можливість спілкувалися з біологічною сім'єю, розповіла Валентина.

"У цих дітей складна доля, хтось взагалі не бачив нормальної моделі родини. Просто потрібно любити їх, знаходити підхід, мати терпіння, обіймати, говорити добрі слова. І малеча відповідає взаємністю. Хлопцям шукають постійну родину. У них ще є маленька сестра, яка нині перебуває в будинку дитини".

Патронатна вихователька сказала, що жодна дитина, яких вона брала під патронат, не потрапила до інтернату: їх або повертали до біологічної сім’ї або знаходили прийомних батьків, а вона підтримує зв’язок майже з усіма своїми колишніми підопічними.

"Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату" – це спільний проєкт ЮНІСЕФ, міжнародної благодійної організації "Партнерство "Кожній дитині", Міністерства соціальної політики України, Національної соціальної сервісної служби України, Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського Союзу та Австрійської Агенції Розвитку.

Топ дня
Вибір редакції
На початок