У Кропивницькому відкрили два навчально-практичні центри, де здобуватимуть освіту закрійники, кравці та кухарі. На їх створення витратили 10 з половиною мільйонів гривень. Це гроші з державного бюджету та Кропивницької міськради.
Про це Суспільному розповіла керівниця обласного департаменту освіти Ельза Лещенко.
За її словами, нині на Кіровоградщині працює десять навчально-практичних центрів на базі закладів професійної освіти.
"Ці два центри – це десять з половиною мільйонів гривень, із яких шість мільйонів 100 тисяч гривень дала держава, а чотири мільйони чотириста тисяч – місто".
З п’яти закладів профтехосвіти в Кропивницькому такі навчальні центри є у трьох, сказала керівниця міського управління освіти Лариса Костенко.
"Міський бюджет у 2024 році співфінансував майже чотири з половиною мільйони, щоб створити два ось такі навчально-практичні центри. Нині дуже бракує кухарів, які можуть працювати на сучасному обладнанні".
Навчально-практичний центр ресторанного сервісу відкрили на базі регіонального центру професійної освіти імені Єгорова, розказала заступниця директора центру Валентина Легедза.
"Ми відремонтували, оснастили й модернізували шість освітніх локацій. Це три кухні-лабораторії, дегустаційна зала з баром, навчальні кабінети й навчальна майстерня для офіціантів. Три абсолютно нові локації: ремонт, обладнання, техніка, інструменти, інвентар та посуд, тобто це індукційні плити, пароконвекційні шафиЦе професійні кухонні прилади, які поєднують конвекційне нагрівання, тобто гаряче повітря і подачу пари для приготування їжі., це апарти сувідСувід (Sous Vide) — це метод приготування їжі, при якому продукти герметично запаковують у вакуумний пакет і готують у водяній бані при точно контрольованій низькій температурі.. Для кондитерів, кухарів та офіціантів. Також системи виклику офіціанта і POS-терміналиPOS-термінали (Point of Sale) — це пристрої для приймання безготівкових платежів за допомогою банківських карток, смартфонів або інших платіжних засобів., які ми собі не могли дозволити придбати, адже його вартість це десятки тисяч гривень".

За словами Валентин Легедзи, навчання у таких центрах дозволить учням бути конкурентоспроможними на ринку праці.
"Лабораторії максимально наближені до умов виробництва, сучасного виробництва. У нас чудове устаткування. Думаю нам сьогодні позаздрять навіть, роботодавці".

Другокурсник Олексій Борщов сказав, що найбільше йому сподобались індукційніЦе кухонна плита, яка нагріває посуд за допомогою електромагнітного поля. плити, які встановили у навчальному центрі.
"Вони сильно економлять час приготування. В цілому тут така система, що якщо нічого не стоїть воно не гріється, якщо поставити, починає гріти тільки там, де стоїть посуд".

Навчально-практичний центр для закрійників та кравців створили в ліцеї сфери послуг та торгівлі. Там є майстерні, навчальні кабінети з комп’ютеризованими петельними та вишивальною машинкою. Він єдиний в області, сказала директорка ліцею Людмила Снєжко.
"Цей центр відкритий в межах проєкту "100 майстерень". Ми подавали свій проєкт на розгляд Міністерства освіти, комісія розглянула й ми увійшли в ці "100 майстерень".

За словами керівниці, для центру закупили найсучасніше швейне обладнання та меблі, створили повний цикл виробництва одягу.
"Вони працюють, вдосконалюють свої навички та бачать все сучасне. Це важливо, адже це можливості для створення й обробки одягу, для створення різних колекцій. Діти в майбутньому можуть створити свої підприємства".
Викладачка виробничого навчання Наталія Швидка розказала, що до цього працювали на старих машинках.
"Їм було 60 років й вони взагалі не мали таких функцій, з якими дуже легко зараз працювати й створювати сучасний дизайнерський одяг".

Першокурсниця Марія Орлова розповіла, працювати стало зручніше.
"Перші враження дуже хороші. Мені дуже сподобалося".

Зі слів керівниці обласного департаменту освіти, з 2016 по 2024 рік на Кіровоградщині створили вісім навчально-практичних центрів. Витратили на це 38,4 мільйона гривень.
"33,7 мільйона гривень з державного бюджету, 3,2 мільйона гривень з місцевих бюджетів територіальних громад та 1,4 мільйона гривень з обласного бюджету".
Ельза Лещенко розповіла, що окрім двох нових навчально-практичних центрів, в області працюють центри за професіями: сантехніка, тракториста, електрика, зварювальника, слюсаря-ремонтника, токаря та верстатника.