Відсьогодні обслуговувати в кафе, перукарнях, магазинах, заправках мають державною мовою. З 16 січня в Україні набуває чинності стаття 30 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови, як державної".
Знімальна група Суспільного разом із кропивничанином Дмитром Сінченко зайшли до кропивницького кафе, яке працює на виніс та доставку. Дмитро сказав, що відвідував це кафе раніше: "Меню тут було написане російською мовою. Зараз українською. Є англомовне, бачу, меню. 2-3 роки тому ми відвідували заклад, було лише російськомовне меню, після нашої вимоги отримувати меню українською – а ця норма законодавства завжди була, не було окремого закону, вона була у законі "Про захист прав споживачів" – меню з’явилося".

Керуюча кафе Анастасія Шульц про те, що відсьогодні мають спілкуватись з відвідувачами українською мовою, знає: "Давно ми спілкуємось українською. Звичайно, не завжди виходить, бувають помилки, але стараємось. Є офіціанти,які спілкуються англійською".
Далі Дмитро пішов на зупинку громадського транспорту на вулиці Велика Перспективна у Кропивницькому. Під’їхала маршрутка №21. Назви вулиць, якими їздить, написані російською мовою. Назвати своє ім’я та прізвище водій не захотів. Прокоментувати наявність російськомовних трафаретів також.

Якою мовою написані цінники Дмитро Сінченко подивився у супермаркеті на вулиці Велика Перспективна: "Вивіски у продуктовому магазині всі українською мовою, цінники теж. До речі, цінники – це була велика проблема для українізації, тому що всі програми у супермаркетах були російською. Зараз ми бачимо, вони змінили ці програми".

Працівниця магазину Марина Стожук розповіла, що користується українською мовою завжди: "Навіть якщо російською звертаються. Нічого для мене не зміниться, я завжди нею користувалась".
Як діяти, якщо з 16 січня вас не обслуговують українською, пояснює уповноважений уряду України з захисту державної мови Тарас Кремінь: "Ви можете або попросити все-таки виконувати мовний закон, або звернутися до керівництва супермаркету чи перукарні.
Якщо і це не діє, напишіть скаргу на адресу уповноваженого, поштова адреса: Київ, Музейний провулок, 12. Або надішліть електронну заявку на нашому сайті. Зазначте ваші ініціали , факт і прикріпіть аудіо чи відео файл, тому що сам факт порушення має бути зафіксований.
Протягом 30 днів ми надсилаємо на адресу суб’єкта, який, на думку заявника, порушив мовне законодавство, попередження, а також вимогу про усунення. Якщо таких порушень протягом календарного року буде декілька, ми можемо готувати постанову і накладати штрафи.
З 16 липня 2022 року величина штрафу складає від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів громадян, що в грошовому еквіваленті означає від 5100 до 6800 гривень".
Дмитро Сінченко каже, – фіксуватиме, якщо його право на обслуговування державною мовою порушуватимуть.