У Кропивницькому немає офіційної ділянки або облаштованого кладовища для тварин, тому померлих домашніх тварин містяни ховають у лісосмугах та парках, хоча за поховання їх на території міста передбачений штраф. Суспільне дізнавалось які є альтернативи, хто має відповідати за облаштування кладовища та яку загрозу несуть поховання тварин у невстановлених місцях.
У Кропивницькому у 2010 році міська рада затвердила правила утримання домашніх тварин. У восьмому пункті цих правил йдеться про те, що поховання домашніх тварин або кремацію здійснюють коштом їх власників на ділянках, виділених для цього міською радою. Проте ділянок таких на території міста немає, сказав заступник міського голови Олександр Вергун.
"Порядок є, але виділеної земельної ділянки з цільовим призначенням для кладовища для тварин немає. Як людям поховати свою тварину, не порушуючи закон – не знаю, не можу відповісти. Питання актуальне, потрібне, але зараз першочергові завдання інші – потрібно закінчити війну, перемогти, а далі будуть тварини".
За інформацією, яку Суспільному надав начальник міської інспекції з благоустрою Олександр Брюховецький, поховання тварин на території Кропивницького – це порушенням правил благоустрою, за нього передбачений штраф – від 340 до 1700 гривень.
"Собаку забрали, поховали, скинули геолокацію"
Собака кропивничанки Наталії Тарабріної померла торік. Коли це сталось, сказала вона, почала шукати кладовище для тварини.
"Ми її вважали нашою родиною – 15 років життя поруч. А втративши її, зіштовхнулись з такою проблемою – як гідно поховати цю тварину, не нашкодивши довкіллю. Я зробила публікацію в соцмережі й надійшло питання: гідно поховати – це як. Я мала на увазі те, що у місті має бути територія, кладовище для тварин, яке матиме юридичний статус, де можна буде поховати собаку й відвідувати її".
За порадою знайомих Наталія звернулась до чоловіка, який допоміг поховати собаку.
"Собаку забрали, поховали, скинули геолокацію, де вона розташована, встановили табличку. На жаль, я не можу сказати, де це місце й радити робити так само, тому що це стихійне кладовище і я не знаю, скільки там ця могила буде, коли її зрівняють із землею, чи на цьому місці щось побудують, скільки там буде спокою у цієї тварини".

Кореспондентка Суспільного зателефонувала чоловікові, який допоміг Наталії поховати собаку. Він погодився на коментар, але попросив не називати його ім’я та прізвище. Крім того, він відмовився розповідати, де хоронить тварин – у місті чи за його межами. За його словами, послуга коштує від однієї до півтори тисячі гривень, залежно від розміру тварини.
"Люди мені телефонують, я виїжджаю. Вони готують мені тварину, якусь ковдру або коробку, я виїжджаю на поховання, копаю яму й ховаю, роблю насип, табличку. Я почав хоронити тварин торік. Звертаються до мене за потреби – буває, раз на два-три місяці, а буває й раз на тиждень – завжди по-різному. Дуже велика потреба, бо люди не знають, що їм робити, куди йти з такою проблемою".
"Кремація – це великі гроші"
Зі слів Наталії Тарабріної, вона дізналась, що кремація тварин в іншій області коштує від дев’яти до 12 тисяч гривень.
"Для мене це великі гроші. Дев’яти тисяч на поховання тварини в мене на той час не було".
Відвезти тварину на кремацію можна у Харків або Київ. Через вартість такої послуги на неї немає попиту, сказав керівник компанії, яка займається кремацією транспортуванням тварин в Україні Михайло Лимар.
"Мені телефонують декілька разів на місяць, враховуючи, що я працюю по всій Україні. З Кропивницького час від часу набирають, але проблема цього питання – не сама кремація, а логістика. Послуга кремації, включно з вартістю урни, може коштувати від однієї до чотирьох тисяч гривень. Та якщо ми говоримо про транспортування, про комерційне перевезення, наприклад, відправку автомобіля, то це буде коштувати тисяч 12 – якщо машина поїхала, забрала та відвезла".

Наталія Тарабріна підтримує кремацію.
"Я більше за те, щоб у нас у місті був крематорій (а не санкціоноване кладовище – ред.). В будь-якому разі це питання треба вирішити. Якщо це буде крематорій і урна, це буде займати набагато менше місця. Аби це було доступно, щоб людина могла скористатись цим".
Стихійні поховання несуть загрозу для екології та здоров'я людей
Нині кладовища для домашніх тварин можна побачити у лісосмугах, скверах та парках. Одне з них розташоване на Фортечних валах. Там є надгробки, саморобні таблички та огорожі.
Неконтрольовані поховання у парках, скверах та лісосмугах несуть загрозу для екології та здоров'я людей, сказав кандидат сільськогосподарських наук з екології Микола Ковальов.
"Це певна карантинна небезпека для екології. Будь-яка тварина, незалежно від розмірів й того, хворіла вона чи ні, якщо вона похоронена на певній глибині, а зазвичай це невелика глибина – це забруднення для ґрунту, повітря, ґрунтових вод. Якщо поруч річка, то всі ці небезпечні речовини, зокрема бактерії, потраплятимуть у ґрунтові води й криниці. Для поховань мають бути відповідні місця, дотримання санітарно-епідеміологічного контролю, певні глибини й певна обробка тіл – мінімум, певне їх пакування".
Зі слів еколога, шкідливі речовини виділяють усі похоронені тіла.
"Не має значення – корова, свиня, кішка, собака або людина. Різниця лише в об’ємі. Тому будь-які поховання мають бути централізовані, мають бути у спеціальному місці або в спеціальному закладі – такому, як крематорій".
Статистики, щодо кількості домашніх тварин в регіоні, сказав, немає.
"Ми поки не дійшли до чипування, яке є звичною практикою в Європі й дозволяє чітко відстежувати кількість домашніх тварин. Та якщо ми візьмемо третину від населення регіону, то це 30-60 тисяч тварин. У декого може бути одна тваринка, в декого може бути більше. Ми не говоримо, що одночасно всіх тварин треба кудись дівати, та цю проблему так чи інакше треба вирішувати. Тому що поховання під кожним кущиком – це не вихід".
Облаштувати крематорій для тварин, зі слів еколога, простіше за крематорій для людей.
"Там інші вимоги – вони менш жорсткі. Декілька років тому обговорювали крематорій. На жаль, його можна купити тільки в Європі, в нас не роблять таке обладнання. Для собак та котів середніх розмірів потрібна камера розміром метр на метр, вона коштувала майже 100 тисяч євро. В принципі, це не такі великі гроші. Думаю, виділити певну ділянку під поховання, буде дорожче".

Хто відповідає за поховання померлих тварин
У положенні про обласне управління Держпродспоживслужби, опублікованому на його сайті, йдеться про те, що до обов’язків управління входить: "Організація зі збору, утилізації та знищення тварин і побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною". Також у положенні вказали, що управління: "Здійснює державний санітарно-епідеміологічний нагляд за дотриманням санітарного законодавства, біологічними продуктами, патологічним матеріалом".
Чи є порушенням санітарного законодавства поховання тварин в межах міста, яку шкоду довкіллю та людині несуть такі поховання, як управління здійснює контроль, аби таких порушень не було, письмово Суспільному відповів виконувач обов’язків начальника обласного управління Держпродспоживслужби Ігор П’яничук.
"Нормативно-правові документи, якими визначені вимоги щодо захоронення тварин, у сфері державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення відсутні. Держпродспоживслужба не здійснює державний нагляд за несанкціонованими похованням тварин".
Також у відповіді йдеться про те, що на території Кропивницького немає худобомогильників, біометричних ям для поховання та крематоріїв для спалювання трупів тварин. А утилізація та поховання загиблих тварин та продуктів забою, не призначених для споживання людиною, невстановленим законодавством способом, спричиняє ризик виникнення інфекційних хвороб.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування", за організацію управління побутовими відходами, відходами будівництва та знесення, знешкодження та поховання трупів тварин відповідають виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, йдеться у відповіді на запит Суспільного.