У Кіровоградській області проживають понад 82 тисячі переселенців, майже 76 тисяч з яких переїхали після 24 лютого 2022 року. Найбільше — з Донецької, Харківської, Херсонської та Луганської областей.
Про це під час брифінгу 19 лютого розповів директор департаменту соціального захисту населення Олександр Догаров.
З-поміж людей, які переїхали на Кіровоградщину, 38 тисяч працездатного віку, 18 тисяч дітей, чотири тисячі людей з інвалідністю та понад 15 тисяч пенсіонерів.
Найбільше переселилися на Кіровоградщину жителів Донецької області – понад 27 тисяч, Харківської – майже 14 тисяч, Херсонської – понад вісім тисяч, Луганської – майже 5,5 тисяч.
За словами директора департаменту соціального захисту населення, на території 31 громади визначили 76 закладів для тимчасового проживання переселенців. Розраховані вони на 2864 людей. Нині там мешкають 2363 людини.
На території Кіровоградської області є 12 інтернатів, в яких теж живуть переселенці.
"З лютого 2022 року на повне державне утримання в інтернати направили 610 людей похилого віку та людей з інвалідністю. До нас прибували майже в повному складі й інтернатні заклади".
- 70 людей приїхали зі Слов'янського психоневрологічного інтернату Донецької області;
- 20 з Костянтинівського будинку інтернат Донецької області;
- 60 з Білицького будинку інтернату Донецької області;
- 18 з Синівського будинку інтернату Сумської області;
- 50 дітей з Богодухівського дитячого будинку інтернату Харківської області;
- 5 дітей з Конотопського дитячого будинку інтернату Сумської області.
Інтернати на Кіровоградщині заповнені на 100%.
"На території Кіровоградського будинку-інтернату є окремий корпус, який ми хочемо переобладнати для людей з інвалідністю, які будуть мати статус внутрішньопереміщених осіб".
Переселенців отримують фінансову допомогу: дорослі — дві тисячі гривень, діти та люди з інвалідністю — по три тисячі. У 2024 році таку допомогу від Міністерства соціальної політики України одержали майже 19,5 тисяч сімей, у 2025 році її отримують 19 тисяч сімей.
У грудні 2024 року уряд ухвалив постанову №1507, згідно з якою внесли зміни до порядку надання допомоги на проживання переселенців.
"Виплата допомоги буде продовжена на третій шестимісячний період. допомогу призначили до 28 лютого поточного року, її продовжать автоматично без звернення людей. З 1 березня її виплачуватимуть ще один шестимісячний період, тобто до серпня поточного року. Звертатися нікуди не потрібно".
В області є регіональна програма підтримки переселенців. Основні напрямки роботи:
- сприяння зайнятості;
- забезпечення житлом;
- забезпечення державної підтримки шляхом виплати соціальних допомог;
- надання медичної допомоги, адміністративних та освітніх послуг, психологічної допомоги;
- налагодження співпраці з міжнародними організаціями.
Найбільше потребували підтримки люди з інвалідністю першої й другої груп, люди, які досягли 80-річного віку".
За словами директора департаменту, у 2023 році допомогу на вісім мільйонів 700 тисяч гривень, відповідну до цієї програми, отримали 2902 людей, у 2024 році 3333 людини отримають допомогу на 10 мільйонів гривень.
У 2024 році громади на підтримку переселенців витратили 45 мільйонів гривень.
"Це виплати допомог, утримання місць тимчасового проживання, харчування дітей в шкільних та дошкільних закладах. У 2025 році продовжують діяти ці програми. За попередніми розрахунками, після ухвалення бюджетів фінансовий ресурс, закладений на надання підтримки переселенців, становить понад 70 мільйонів гривень".
Громади, які найбільше заклали грошей в бюджеті:
- Кропивницька міська громада — 47 мільйонів гривень;
- Петрівська селищна громада — 5,3 мільйона гривень;
- Новоукраїнська — 3,7 мільйона гривень;
- Знам'янська — 2,8 мільйона гривень;
- Новомиргородська — 2,5 мільйона гривень.