Перейти до основного змісту
Два мільярди на п’ять років. На Кіровоградщині розробили програму підтримки чорнобильців

Два мільярди на п’ять років. На Кіровоградщині розробили програму підтримки чорнобильців

У Кіровоградській області розробили програму соціальної підтримки людей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Програма діятиме п'ять років — з 2025 до 2029 року. До цього на потреби чорнобильців виділяли гроші з різних бюджетів. Окремої програми на Кіровоградщині не було.

Про це під час брифінгу 17 лютого розповіла заступниця начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації Катерина Колтунова.

За її словами, у програмі є п'ять напрямків підтримки:

  • соціальний (різні пільги й допомоги, забезпечення засобами реабілітації);
  • медичний (медогляди, безплатні ліки й зубопротезування, санаторно-курортне лікування);
  • житловий (надання й ремонт житла);
  • освітньо-культурний (влаштування в дитсадки, виплата стипендій, відзначення роковин);
  • інформаційно-правова підтримка.

Попередній бюджет програми на п'ять років — два мільярди 190 мільйонів гривень. Найбільшу частку має дати державний бюджет — два мільярди 15 мільйонів гривень. Це гроші на виплату допомоги, компенсацій, пільг та пенсій.

Також в обласному бюджеті на п'ять років заклали 50 мільйонів 680 тисяч гривень. З них:

  • 31,5 мільйона гривень на безплатні ліки та зубопротезування;
  • п’ять мільйонів гривень — на матеріальну допомогу до 26 квітня дорослим та дітям з інвалідністю й дітям-сиротам;
  • 12,5 мільйона гривень — на санаторно-курортне лікування.
"Це нова графа, тобто її раніше не було. Лікувати наслідки радіаційного опромінення та зміцнювати здоров'я дуже важливо, і про цю потребу наші представники чорнобильських організацій постійно наголошували. Зараз вишукуємо можливості для того, щоб дійсно забезпечити цю суму в нашому обласному бюджеті", — розповіла Катерина Колтунова.

За словами Катерини Колтунової, чорнобильці можуть лікуватися в Знам'янській бальнеологічній лікарні. За декілька місяців це можна буде робити безплатно, коли почнеться дія програми. Нині можливо за гроші — свої або громади.

"Будь-яка територіальна громада може закласти у себе певну суму, наприклад, 100 тисяч (у них там п'ять-сім чорнобильців), щоб їх оздоровити в Знам'янській бальнеології. Пропускна спроможність є".

На співпрацю з громадами розраховують і в наданні житла, розповіла Катерина Колтунова.

"Є громади, які торік виділили чотири чи п'ять квартир для чорнобильців. Є громади, які допомагають там зробити ремонти. Але для того, щоб воно було видиме і зрозуміле, то краще переходити в такий системний процес, мати програми й тоді буде простіше і працювати й акумулювати всю допомогу", — вважає заступниця начальника ОВА.

Суспільне поспілкувалося з головою обласного підрозділу всеукраїнської спілки ліквідаторів-інвалідів "Чорнобиль-86" Ігорем Мандрикою. Він розповів, що коли в обласній адміністрації розробляли програму, то враховували пропозиції від організацій, які опікуються чорнобильцями.

"Дуже добре, що така програма з'явилась нарешті. Зараз є можливість того, що хоч якимись невеликими коштами, але ж можуть учасники ліквідації оздоровитися в нашій Знам'янській бальнеологічній лікарні. Точно такі самі програми мають бути й у містах нашої області, і в районах. Кожна місцева громада може виділити їм гроші для санаторно-курортного лікування і, можливо, стоматологічних послуг", — сказав Ігор Мандрика.

Нині проєкт програми оцінюють в департаменті фінансів та департаменті економічного розвитку, сказала Катерина Колтунова. За її даними, у Кіровоградській області нині живуть 7898 людей, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. Це ліквідатори, переселенці, вдови ліквідаторів й діти, які зазнали впливу радіації.

Топ дня
Вибір редакції
На початок