Морози у лютому не зашкодять посівам озимих зернових культур на Кіровоградщині. На науково-інноваційному полігоні Інституту сільського господарства пошкоджень та загибелі озимих ячменю та пшениці не зафіксували.
Про це сказав Суспільному завідувач відділу інституту сільського господарства Назар Умрихін.
За його словами, озиму пшеницю та озимий ячмінь сіяли 10 жовтня 2024 року в суху землю.
" Спостерігаємо зі стану озимої пшениці, що вона вже в розкущеному стані. Після досліджень ми встановили, що вологість зараз менше, ніж була минулорічною весною на 20-30 міліметрів. Проте це не є критичними показниками, вона в межах від 160 до 180 міліметрів в метровому шарі ґрунту. Критичні – це якщо менше 100 міліметрів".
Керівник господарства із села Бандурове на Кіровоградщині Анатолій Опаленко має в обробітку дві тисячі 300 гектарів землі. Розповів, що на 500 гектарах посіяли озиму пшеницю, на 200 гектарах – озимий ячмінь. Через відсутність дощів сіяли у суху землю.
"Робили заміри вологи, брали зразки грунту, в метровому шарі практично вологи немає. Будемо сподіватися, що щось зберемо. За нами стоїть продовольча безпека держави".

Цього тижня на Кіровоградщині буде морозна погода. Наступного тижня прогнозують підвищення температур до 2-4 градусів тепла, сказала синоптикиня обласного центру з гідрометеорології Вікторія Виноградова.
"20 лютого протягом доби по території області очікується невеликий сніг. Температура повітря подекуди сягатиме вночі до 15 градусів морозу. Єдине, що 20-21 лютого, за рахунок хмарності, температура повітря буде дещо вища, градусів 6-11 морозу. Денні температури будуть в межах 1-6 градусів морозу".
Через відсутність достатньої кількості дощів восени аграрії сіяли озимі у суху землю, що вплинуло на пізній початок росту та розвиток рослин, пояснила завідувачка кафедри екологічного моніторингу Харківського навчально-наукового інституту екології Надія Максименко.
"Добре, що не було великих морозів, культури увійшли в зиму, виконавши генетичну програму, яка в них закладена і ті кущі, які мали утворитись, вони утворились. Тому культури були готові до морозів. Зараз випав сніг, і він утворює подушку, яка закриває культури й убезпечує їх від негативного впливу морозів".
Зі слів кліматологині, навіть за відсутності снігу озима пшениця витримує температури до 18 градусів морозу, озимий ячмінь – до 15 градусів.