15 лютого – Міжнародний день дитини, хворої на рак. Благодійний фонд "Янгол життя" з 2016 року допоміг понад 250 онкохворим дітям Кіровоградщини на понад 30 мільйонів гривень. Крім того, фонд придбав медобладнання на десять мільйонів гривень. Нині мають 19 підопічних, які борються з онкохворобою та потребують постійної підтримки.
Про це Суспільному розповіла директорка з розвитку фонду Ольга Присяжнюк.
"Останні декілька років у дітей переважно діагностують лейкози. Це рак крові і рак лімфатичної системи, лімфоми. Були періоди, коли найбільше діток у нас було з пухлинами головного мозку. Але зараз, на щастя, вони не такі поширені саме в нашому регіоні".
Зі слів Ольги Присяжнюк, ліки для них частково надає держава, частково докуповує фонд "Янгол життя".
"Держава забезпечує лікування, але не завжди є регулярні поставки всіх необхідних ліків. І часто, воно не встигає вчасно доїхати до дітей, а часу чекати немає. Ліки потрібні негайно. Тоді допомагає фонд. Частину лікування діти проходять в інших містах, тому що в нас немає всього необхідного обладнання, яке вимагає Національна служба здоров'я (НСЗУ). Але туди вони мають приїжджати зі своїм запасом ліків, тому що гроші на них виділяють, наприклад, у Кропивницькому".
Також фонд оплачує обстеження у приватних клініках, купує ліки, необхідні для підтримки печінки й шлунка. Підопічним фонду – від трьох до 17 років.
"Аналізи, які ми оплачуємо, держава не забезпечує. З цього року ми частково оплачували аналізи і дослідження кісткового мозку в Охматдиті, тому що не повністю ще уклали всі договори з НСЗУ, по пакетах. Іноді оплачуємо такі обстеження, як комп'ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія через те, що на такі обстеження, якщо безплатно, то є черга, а в дитини, наприклад, різко погіршився стан і треба визначити швидко причину. Тому доводиться доплачувати за це".
Одна з підопічних фонду – семирічна Дарина Борщ із селища Олександрійське Кіровоградської області. Вона проходить лікування в гематологічному відділенні дитячої обласної лікарні. Дівчинку привезли у відділення з діагнозом "гострий лімфобластний лейкоз" — рак крові. Хворобу діагностували наприкінці вересня 2024 року.
"Приїхала виснаженою, з болем не лише у тілі, а й у серці. Хімія забрала в неї сили ходити, а страх і біль — бажання боротися. Вона благала не чіпати її, дати їй піти. З Даринкою працював психолог. Ми приходили до неї, говорили, підтримували. І сталося диво. Вона схопилася за своє життя і почала виборювати його".
Нині Дарина знову ходить. Її чекає блок високодозової хімієтерапії в Одесі, розповіла Ольга Присяжнюк.
"Аби відправити дитину на хімієтерапію, їй терміново потрібно пройти обстеження в приватній лабораторії та зробити дослідження кісткового мозку в Охматдиті. На це держава грошей не виділяє, ми збираємо самі й допомагаємо. Рак не чекатиме, поки пролетять ракети".

У гематологічному відділенні Кіровоградської обласної дитячої лікарні нині перебувають 12 дітей, віком від чотирьох до 12 років. У п'ятьох з них — онкозахворювання, розповів керівник лікарні Василь Хорощак.
"На відміну від дорослих, дитячі онкозахворювання у переважній більшості випадків не мають встановленої причини, а запобігти розвитку раку у дітей, як правило, неможливо. У дітей, що перебувають у лікарні переважно діагноз "лейкемія" (рак крові) та пухлини".
За словами керівника лікарні, торік на лікування онкохворих дітей за програмою медичних гарантій витратили вісім мільйонів 283 тисячі гривень.