На Кіровоградщині у 2024 році об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) направили до суду 51 позов щодо боржників за комунальні послуги. Кількість позовів через борги зросла вдвічі, якщо порівнювати з таким же періодом до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Про це йдеться на платформі для роботи з відкритими даними Опендатабот.
За даними судового реєстру, по всій Україні таких позовів направили три тисячі 630.
Найбільше судяться за борги по ОСББ у Дніпропетровській області — 644 справи. В Одеській — 547, в Запорізькій — 488 рази. Найменше об’єднання співмешканців зверталось до суду у Чернівецькій області — сім.
У 2023 році ОСББ подали одну тисячу 495 позовів. У 2022 році — 655. Це у 2,7 раза більше, аніж на початку повномасштабної війни.

"Більш популярною стає практика звернення по судовий наказ. Нині такі справи розглядаються без виклику сторін до суду: перевіряють документи, які підтверджують обставини справи, і, у разі відповідності вимог, виноситься судовий наказ. Після цього ОСББ може стягти з боржника гроші", — йдеться на сайті Опендатабот.
Для ОСББ важливо подати у суд на боржника протягом трьох років, поки не минув термін давності. У протилежному випадку суд може відмовити у задоволенні позову. Для подання позову до суду обовʼязково треба мати електронний кабінет в електронному суді. Кабінет реєструється за допомогою електронного цифрового ключа керівника об’єднання співмешканців.
До заяви треба додати:
- квитанцію про сплату судового збору;
- копію договору з боржником, укладеного у письмовій та електронній формі;
- докази виконання зобов’язань ОСББ, це надані послуги, поставлені товари тощо;
- докази невиконання зобов’язань боржником, наприклад, рахунки, акти прийняття-передачі товару або послуги.