Задишка, біль у грудях, кашель, періодична лихоманка, труднощі з концентрацією уваги , депресія... Коронавірусні симптоми не завжди закінчуються, щойно ПЛР-тест показав негативний результат. Сімейний лікар амбулаторної загальної практики сімейної медицини Дмитро Корольков розповів Суспільному, що до 10% людей не можуть позбутися симптомів COVID-19 протягом кількох місяців.
Температура, втома і нестерпний головний біль
47-річний кропивничанин Олександр Сметанко захворів на COVID-19 в минулому році наприкінці листопада. “Я одразу відчув, що це коронавірус. Його ні з чим не можна переплутати — це слабкість у тілі, нестерпний головний біль і температура, яка постійно змінюється. Сімейний лікар сказав, що я маю всі симптоми коронавірусу, але ПЛР-тест показав негативний результат. Мені призначили лікування. За два тижні я здав кров на ІФА-аналіз (імуноферментний аналіз виявляє наявність антитіл до коронавірусу SARS-CoV-2, зокрема, чи людина хворіє, або уже перехворіла на коронавірусну інфекцію - ред.). Цей тест показав, що я перехворів на COVID-19, а це означає, що результат мого ПЛР-тесту був хибним. Та особливого полегшення я тоді не відчув, адже лікар виявив у мене бронхіт. Мені знову призначили лікування, цього разу антибіотики”.

Олександр лікував коронавірусну хворобу 25 днів. 18 грудня вийшов на роботу, за десять днів знову занедужав. “Напередодні Нового року мене знову почало лихоманити, температура піднялась до 38 градусів. Такі перепади температури виснажували мене чи не найбільше, я знову відчував слабкість: пів дня відпрацюю і хочеться присісти або полежати. Сімейний лікар призначив мені імунопрепарати. Я досі їх приймаю і ходжу на роботу. Я відчуваю, що мій організм досі не відновився після перенесеного коронавірусу”.
Постковідний синдром
Сімейний лікар Дмитро Корольков розповів, що постковідний синдром – це сукупність симптомів, що виникають після перенесеного коронавірусу і тривають більше трьох тижнів. Каже, за останній місяць до нього звернулися за допомогою більше десяти кропивничан. Всі вони перехворіли на коронавірус, у п'ятьох з них була пневмонія. “Від постковідних симптомів страждають навіть ті, у кого був легкий перебіг хвороби. Багато моїх знайомих лікарів, які перехворіли на COVID-19, розповідають, що мають порушену концентрацію уваги, їм важко запам’ятовувати інформацію. Деякі пацієнти протягом місяця після перенесеної хвороби не можуть позбутися підвищеної температури, яка щовечора піднімається до 38 градусів. Окрім загальної слабкості і лихоманки пацієнти із постковідом можуть мати й психіатричні проблеми. Двом кропивничанам довелося призначити антидепресанти – у них розпочалася депресія. Я впевнений, постковідний синдром може стати ще однією проблемою для системи охорони здоров’я, адже ми недооцінюємо наслідки перенесеного коронавірусу”.

Ігнорувати постковідний синдром лікар не радить. Навіть якщо всі аналізи — і комп’ютерна томографія, і ПЛР-тест — у нормі, все одно потрібно звертатися до сімейного лікаря або інфекціоніста.“Кожен випадок необхідно розглядати індивідуально, тому що в кожного цей стан виявляється по-різному”.

Реабілітація після перенесеної хвороби
Дмитро Корольков розповів, що стан, із яким стикаються люди після COVID-19, може бути й після інших хвороб. Зокрема, після грипу. І чи матиме його людина, залежить від її імунітету, організму. “Людям, які мають довготривалий ковід, потрібна фізична реабілітація: легкі дихальні вправи, які покращують кровообіг, прогулянки свіжим повітрям і помірне фізичне навантаження”, — розповів Дмитро Корольков.