Перейти до основного змісту
Чим небезпечний вірус папіломи людини: роз'яснення кропивницької лікарки

Чим небезпечний вірус папіломи людини: роз'яснення кропивницької лікарки

З 2026 року Міністерство охорони здоров'я України планує ввести в Національний календар щеплень вакцинацію від вірусу папіломи людини. Нині щеплення від цього вірусу рекомендоване, тобто роблять його за бажанням, зокрема й на Кіровоградщині. Вакцину потрібно купувати за власні гроші.

Про це Суспільному розповіла головна санітарна лікарка області Надія Оперчук.

"У Міністерстві охорони здоров'я розробили проєкт наказу щодо внесення змін до Національного календаря профілактичних щеплень. Якщо наказ підпишуть, то з 1 січня 2026 року усі дівчата 12-14 років отримають щеплення від вірусу папіломи людини за державні гроші".

Вірус папіломи людини – це група вірусів, які передаються переважно статевим шляхом і несуть онкологічний ризик. Запровадження обов'язкового щеплення має знизити ризики захворювання на онкологію, сказала Надія Оперчук.

"17 листопада 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ — ред.) ухвалила стратегію з прискорення ліквідації раку шийки матки. Мета — 90% дівчаток віком до 15 років в усьому світі мають зробити повний курс щеплення від вірусу папіломи людини. За інформацією ВООЗ, 99% раку шийки матки пов’язані з вірусом папіломи людини".

За словами санлікарки, вірус папіломи людини — це єдиний вірус, який не проникає в кров людського організму.

"Проявляється цей вірус не одразу. Проявляється через деякий період, може навіть через декілька років. На слизових оболонках з'являються бородавки або папіломи. Вони можуть покривати як окремі ділянки тіла, так і поверхню всього тіла. Імунна система людини "не бачить" цього вірусу і не реагує на нього".

Протипокази до вакцинації від вірусу папіломи людини:

  • вагітність;
  • алергічні реакції на попереднє введення вакцини;
  • лікування антидепресантами;
  • період, коли людина отримує променеву терапію.

Кропивничанка Вікторія Черній прийшла до сімейного лікаря робити щеплення від вірусу папіломи людини. Вакцинацію, сказала, їй порекомендувала зробити лікарка-гінеколог.

"Я впевнена, зробивши вакцинацію, я буду більш упевнена у своєму здоров'ї".

Це щеплення не входить до календаря обов’язкових профілактичних щеплень, сказала сімейна лікарка Ірина Оленич.

"Вірус папіломи людини найчастіше викликає рак шийки матки. Єдине, як можна вберегтися — це вакцинуватися. Лікування від папіломи вірусу немає, але вакцинація вберігає від розвитку раку".

За інформацією Надії Оперчук, нині 84 країни світу проводять вакцинацію від вірусу папіломи людини. Вакцинацію від вірусу папіломи людини бажано робити до початку статевого життя, щоб упередити онкологічний ризик.

"Щеплення рекомендують переважно дівчатам 12-14 років, але його можна робити з дев'яти років. В групі ризику — і дівчата, і хлопці, які живуть із ВІЛ-інфекцією та які постраждали від сексуального насильства. Рекомендують проводити щеплення й жінкам до 26 років, а в деяких випадках, коли є фактори ризику, до 46 років".

У Кіровоградські області торік зробили 179 щеплень від вірусу папіломи людини, сказала лікарка. Більшість людей щепились за власною ініціативою.

Топ дня
Вибір редакції
На початок