У Кіровоградській області готують туристичний маршрут слідами Першого зимового походу Армії Української Народної Республіки. Учасники зможуть пройти там, де в 1920 році ходили герої українських визвольних змагань.
Про це Суспільному розповів співорганізатор проєкту Дмитро Смельняк.
За його словами, маршрут діятиме в селі Ставидла Олександрівської громади. Є дані про те, що в цьому селі в лютому 1920 року зупинявся кінний полк Чорних запорожців армії Української Народної Республіки. Це було в межах Першого зимового походу.
Тоді українські військові з 6 грудня 1919 по 6 травня 1920 року здійснили партизанський рейд тилами Червоної (більшовицької) та Добровольчої (денікінської) армій, провівши одну з найуспішніших бойових операцій часів Української революції. Зокрема, про їхнє перебування в Ставидлах згадує у своїй книзі командир Чорних запорожців Петро ДяченкоПетро Дяченко у листопаді 1920 року опинився в польських таборах для інтернованих вояків УНР. У вересні 1939 року брав участь у війні Польщі проти Німеччини та СРСР. У 1945 році командував протитанковою бригадою “Вільна Україна” у складі Української Національної Армії. У травні 1945 року здався в полон американським військам. Після війни жив у Німеччині й США..


За словами Дмитра Смельняка, ідею такого походу запозичив у Черкаській області.
"Ще минулими роками я особисто відвідав зимовий похід, який наші сусіди-черкащани влаштовували в Холодному Яру. Ми там пройшлися цим маршрутом, погрілися й повечеряли в місцевій корчмі. І з того часу залишилось таке бажання влаштовувати щось подібне й на Кропивниччині".
Разом з Дмитром Смельняком ініціаторами є історик Юрій Митрофаненко й староста села Ставидла Владислав Кивгила.
Під час Зимового походу учасники пройдуть чотири кілометри лісом. Будуть зупинки для частування, яке організовуватиме кропивницька кнайпа. Готуватимуть традиційні для того часу страви — картоплю з салом, куліш, мамалигу, юшку.
"Чорні запорожці рухалися з Черкащини, пройшли там Грушківку, Кам'янку, зайшли на територію Кропивниччини з боку Красносілки. Далі Ставидла. Вони селилися й відпочивали в свідомих українців. Є архівні матеріали, що їхня кількість налічувала тисячі людей. Узагалі цим маршрутом ми хочемо відновити історичну справедливість й показати, що в краї були повстанці, що український народ завжди чинив ворогам спротив, що ніколи, як то кажуть, не мовчав, а намагався виборювати свою незалежність", — розповів Дмитро Смельняк.

За словами співорганізатора, за участь у поході планують встановити символічну ціну. Більшість цих грошей піде на розвиток Ставидлянського музею визвольної боротьби. Його в селі облаштовує старостат. Музей планують відкрити літом. Точної ж дати Зимового походу ще не обрали.
"Хочеться, щоб був невеличкий сніжок. Я розумію, що для хлопців, які тримають наше небо, він, мабуть, зайвий. Але, можливо, тільки на Кропивниччині він на один день випаде", — сказав співорганізатор.
Анонси можна побачити на Facebook-сторінці Дмитра Смельняка.