Перейти до основного змісту
У Кропивницькому попрощалися з народним артистом України Анатолієм Кривохижею

У Кропивницькому попрощалися з народним артистом України Анатолієм Кривохижею

Доповнено

31 січня у приміщенні обласної філармонії, що у Кропивницькому, попрощалися з народним артистом України, почесним громадянином міста Анатолієм Кривохижею. Він був засновником та багаторічним керівником танцювального ансамблю "Ятрань", театру музики, пісні й танцю "Зоряни".

Суспільне побувало на прощанні та в музеї історії українського хореографічного мистецтва, де є окрема експозиція, присвячена Анатолію Кривохижі та ансамблю "Ятрань".

З Анатолієм Кривохижею працювали разом 47 років, розповіла народна артистка України, кропивничанка Антоніна Червінська.

"Я мала честь бути солісткою в ансамблі "Ятрань", потім працювати з ним в "Зорянах", я йому дуже завдячую за колектив. Смерть Анатолія Кривохижі для мене – це втрата рідної та близької людини. Я була у нього в палаті у день його смерті (29 січня — ред.) і дала слово, що ми будемо зберігати все те, що він створив. Через 40 хвилин, як я пішла, його нестало. Але я впевнена, що він почув мої слова".
У Кропивницькому попрощалися з народним артистом України Анатолієм Кривохижею
Портрет та нагороди Анатолія Кривохижі в холі філармонії під час прощання. Кропивницький, 31 січня 2025 року. Суспільне Кропивницький

Володимир Ковальов був учасником ансамблю "Ятрань" у 1973-1981 роках.

"Це людина – брила, людина – самородок, який сам себе створив. Надзвичайно високий рівень працездатності й працелюбства. Він ставив собі високу планку і нас вів до цієї вершини. Це не просто хореограф, це історик. Він збирав серед людей обряди, пісні, розповіді й усе це потім відтворював на сцені".

Поховали Анатолія Кривохижу на Далекосхідному кладовищі.

Експозиція у музеї історії українського хореографічного мистецтва

Нині у кропивницькому музеї історії українського хореографічного мистецтва зберігають світлини, афіші, нагороди й костюми учасників ансамблю "Ятрань". Анатолій Кривохижа був одним з ініціаторів створення музею у 2004 році, розповіла його завідувачка Оксана Чонтай.

"Геніальний хореограф, творець унікального ансамблю "Ятрань", до якого він прийшов керівником у 1957-му, як до звичайного гуртка танцю, що складався із самодіяльних учасників, тобто жоден з учасників не мав хореографічної освіти. Анатолій Михайлович зумів із цього гурточка створити колектив зі світовою славою. Ансамбль об’їздив увесь світ і всюди йому аплодували стоячи".

Зі слів завідувачки музею, постановки Анатолія Кривохижі входять до золотого фонду української народної хореографії.

"Анатолій Михайлович розробив цілу концертну програму. Це був єдиний самодіяльний колектив, який мав програму у двох відділеннях, що складалася з танців усіх регіонів України, а також календарних обрядових танців".

Серед нагород ансамблю, що зберігають в музеї – медаль лауреата всесвітнього фестивалю молоді та студентів в Болгарі 1968 року, головний приз міжнародного фестивалю в Угорщині 1972 року (золотий черевичок — ред.), розповіла Оксана Чонтай.

"І кульмінацією творчості вважають тримісячні гастролі ансамблю Канадою, США та Великою Британією. Найбільша зала Нью-Йорку "Радіосіті-Мюзік-голл" двічі приймала "Ятрань", і обидва рази був аншлаг".
У Кропивницькому попрощалися з народним артистом України Анатолієм Кривохижею
Нагороди ансамблю "Ятрань". Суспільне Кропивницький

Коротка біографія Анатолія Кривохижі

Анатолій Кривохижа народився 1 грудня 1925 року в селі Копанки колишнього Маловисківського району Кіровоградської області. У 1957 році закінчив факультет фізичного виховання Омського державного педагогічного інституту.

У цьому ж році повернувся в Кіровоград, нині Кропивницький, й очолив колектив, який став заслуженим ансамблем народного танцю України "Ятрань". Ансамбль гастролював у різних країнах світу, був лауреатом багатьох міжнародних фестивалів та конкурсів.

Після цього, з 1987 по 1997 роки, Анатолій Кривохижа був керівником Академічного театру музики, пісні й танцю "Зоряни" при Кіровоградській обласній філармонії. У 1997 році перейшов на викладацьку роботу в університет імені Володимира Винниченка.

Він мав низку почесних відзнак та державних нагород, а у 1973 році став народним артистом України, у 1998 році — почесним громадянином міста.

Анатолій Кривохижа помер 29 січня 2025 року.

Топ дня
Вибір редакції
На початок