В Україні на три шестимісячні періоди продовжили виплату допомоги переселенцям на проживання. Нині у Кіровоградській області на обліку перебувають 82 тисячі 400 переселенців, 75 тисяч 700 з яких переїхали у регіон після 24 лютого 2022 року.
Про це під час брифінгу 30 січня розповіла начальниця відділу соціальної допомоги, грошових виплат та компенсацій Департаменту соціального захисту населення обласної військової адміністрації Олена Лебідь.
За її словами, уряд вніс зміни до порядку надання допомоги на проживання переселенцям 27 грудня, а чинності вони набули 31 грудня 2024 року.
У січні 2025 року допомогу на проживання нарахували 19,6 тисячам родин переселенців, які проживають на території Кіровоградської області. Сума допомоги становить 68 мільйонів 100 тисяч гривень, сказала Олена Лебідь.
"Нині продовжили виплати допомоги на проживання внутрішньопереміщеним особам на три шестимісячні періоди замість раніше зафіксованих двох шестимісячних періодів. Для отримувачів допомоги, яким виплати були призначені на другий шестимісячний період до 28 лютого, з 1 березня буде здійснене автоматичне продовження виплати на ще один шестимісячний період".
У разі не отримання грошей у березні чи квітні 2025 року вона радить звернутися до місцевих органів соціального захисту населення або центрів надання адміністративних послуг для уточнення даних.
Внесли зміни й у механізм обчислення середньомісячного сукупного доходу родин переселенців, який враховують при виплаті одноразової допомоги та вихідної допомоги за місцем роботи, сказала начальниця відділу. Відтепер не враховуватимуть доходи сім'ї, отримані від продажу єдиного транспорту, який був зареєстрований на одного з членів сім'ї, а також дохід, отриманий від продажу єдиного житла або частини житлового приміщення, розташованих на територіях, де тривають активні бойові дії чи можливі бойові дії.
"При цьому до інших житлових приміщень, крім єдиних, не належать приміщення, розташовані на тимчасово окупованих РФ територіях".
Крім того, у змінах зазначили категорію військовослужбовців, яких не включатимуть до складу сімей переселенців та майно яких не впливатиме на право на допомогу на проживання інших членів сімей. Серед них:
- призвані на військову службу у порядку мобілізації;
- працівники правоохоронних органів, Національної поліції;
- військовослужбовці та працівники Збройних сил, Національної гвардії;
- працівники Служби безпеки України;
- працівники Служби зовнішньої розвідки;
- працівники Держприкордонслужби;
- працівники Держспецтрансслужби;
- працівники Міністерства внутрішніх справ України;
- рядові й керівний склад Державної служби України з надзвичайних ситуацій;
- працівники Держспецзв'язку;
- військові та працівники військових формувань, які беруть і брали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки, оборони, відсічі й стримування збройної агресії Російської Федерації.
Виняток становлять переселенців та члени їхніх сімей, які, відповідно до законодавства, отримують компенсацію за піднаймання, наймання чи оренду житла.
Також змінами передбачена можливість подання заяви про призначення допомоги на проживання переселенцям уповноваженою особою сім'ї за місцем її обліку.
Допомогу не призначають:
- тим, хто купив транспорт, з року випуску якого минуло менше, ніж п'ять років;
- здійснив купівлю на суму, що перевищує 100 тисяч гривень, земельної ділянки, квартири, будинку, іншого нерухомого майна, цінних паперів, товарів довгострокового вжитку або одноразової оплати будь-яких робіт чи послуг;
- має на депозитному рахунку понад 100 тисяч гривень;
- має у власності на підконтрольній Україні території житлового приміщення площею понад 13,65 квадратного метра на одного члена сім'ї;
- перебуває на повному державному утриманні;
- хто відбуває покарання в місцях позбавлення волі.
Основні категорії людей, яким продовжили право на допомогу на проживання залишилися незмінними. Це:
- сім'ї, які перебувають у скрутних обставинах, пов'язаних із настанням пенсійного віку, встановленням інвалідності, наявності тяжких форм захворювань, неможливості здійснення економічно-активних дій, у зв'язку зі здійсненням догляду за дитиною, людиною з інвалідністю чи людиною, яка досягла 80 років;
- сім'ї, у складі яких є люди, які працюють, здійснюють підприємницьку діяльність та мають дітей;
- люди, які досягли 55 років та перебувають на обліку в центрі зайнятості;
- люди віком до 23 років, які навчаються за денною або дуальноювид освіти, при якій поєднується навчання у закладах освіти з навчанням на робочих місцях формою навчання;
- вагітні жінки після 30-го тижня вагітності або ж 27-го тижня для певної категорії жінок;
- діти-сироти та діти позбавлені батьківської опіки чи піклування.