У Кропивницькому триває опитування щодо зміни герба і прапора обласного центру. Його метою є вивчення думки містян щодо необхідності зміни символіки міста.
Про це Суспільному розповіла виконувачка обовʼязків начальника пресслужби міськради Любов Попович.
За її інформацією, опитування вирішили провести у відповідь на запит місцевих жителів щодо бажання позбутися імперських символів на міській символіці.
"У травні 2023 року набув чинності Закон України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”, тому необхідно вивчити, чи відповідає символіка міста Кропивницького даному закону. Також виникла потреба дізнатись громадську думку стосовно ставлення кропивничан до символіки міста".
З її слів, нині паралельно відбуваються два процеси: досліджують відповідність символіки міста чинному законодавству та ставлення жителів до символіки міста — чи залишити її без змін, чи вона потребує заміни.
"Тобто, як громада проголосує, таке рішення й буде обране. Тому й проводимо це опитування".
Взяти участь в опитуванні можна:
- заповнивши Google-форму на офіційному сайті Кропивницької міської ради;
- на платформі E-Dem.
Опитування проводять з 20 грудня 2024 року до 20 січня 2025 року. Результати оприлюднять 22 січня 2025 року.
Що відомо про символіку Кропивницького
Прапор, герб і малий герб Кропивницького затверджені рішенням міської ради 28 лютого 1996 року. Їх розробив заслужений архітектор України Віталій Кривенко, який помер чотири роки тому, розказав керівник обласного відділення Українського геральдичного товариства Олександр Чорний.
З його слів, червоний, чорний та жовтий кольори на гербі були запозичені з попередньої символіки міста.
"Вони є ключовими, як і центральна фігура – обриси фортеці, яка дала початок нашому місту. Золоте поле, на якому накладені вилоподібний хрест, обернений ріжками донизу, що символізує три річки, які зливаються у межах міста – Інгул, Сугоклія і Бьянка. Зверху на них накладені обриси фортеці, а в обрисах стоїть вензель святої Єлисавети".
Предметом дискусії геральдистів та істориків, зі слів Олександра Чорного, стало те, чи мала свята Єлисавета вензелі – це пов'язані між собою в малюнок початкові літери власних імен. Чи це вензелі російської імператриці Єлизавети, і на чию честь у 1775 році назвали місто.