У Кропивницькому розпочав роботу відділ організації підтримки потерпілих та свідків Луганської обласної прокуратури, куди можуть звернутися переселенці, які нині проживають на Кіровоградщині. Підрозділ створили за ініціативи координаційного центру Офісу Генерального прокурора та підтримки міжнародних партнерів, який допомагає потерпілим та свідкам воєнних злочинів.
Про це в етері Українського Радіо Кропивницького розповіла виконувачка обов’язків начальника відділу організації підтримки потерпілих та свідків Луганської обласної прокуратури Світлана Рижик.
За її словами, такі відділи нині працюють у містах Дніпро, Кам’янське та Кропивницький.
— Чому відділ відкрили у Кропивницькому? (тут і далі пряма мова)
У Кіровоградській області нині проживають п'ять тисяч переселенців з Луганщини. Ми працюємо саме з потерпілими у наших кримінальних провадженнях. Тобто з тими, хто виїжджав під час бойових дій з Луганщини й став потерпілими у кримінальних провадженнях від воєнних та інших міжнародних злочинів.
— Що таке воєнні злочини?
Це жорстоке поводження, геноцид, екоцидМасове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів., злочини проти людяності, досудове розслідування яких здійснюють наші слідчі та прокурори. Багато людей не знають про те, що вони є потерпілими саме у таких провадженнях.
Ми супроводжуємо людину від початку звернення до органів досудового розслідування і до постановлення обвинувального вироку, роз'яснюємо, як саме здобути статус потерпілого у кримінальному провадженні, про всі процедури, для чого вони необхідні, для чого необхідно отримати саме статус потерпілого у кримінальному провадженні і супроводжуємо людину на всіх етапах.
Наприклад, якщо людина через свій вік чи стан здоров'я не може прийти на судове засідання або на допит до слідчого чи прокурора, у нашому відділі є автомобіль, який зможе приїхати й супроводити людину.
— Чи працює відділ з дітьми?
У нас є спеціалісти, ми залучаємо для роботи з дітьми психологів, соціальних працівників, які зможуть забезпечити дитині комфортну атмосферу, щоб дитина надала ці докази і не боялась, була розслаблена, щоб вона змогла в дружній та комфортній атмосфері розказати про події, які з нею відбулися. Ми також працюємо з дітьми, травмованими внаслідок сексуального і домашнього насильства.
— Для чого збирати інформацію про воєнні злочини?
Як показує офіційна статистика, вже відкрили багато таких кримінальних справ. Люди готові говорити про такі факти. Це свідчить про те, що вони розуміють, що справедливість має все-таки бути, а ті, хто вчинив злочин, має понести відповідальність за жахіття, які були вчинені на території України.
— Чи можна покарати людей, які вчиняли воєнні та інші міжнародні злочини, якщо вони перебувають на території Російської Федерації?
КомбатантиУ міжнародному праві люди, які входять до складу збройних сил воюючої країни, беруть участь безпосередньо у воєнних діях. РФ, які вчиняли злочини стосовно нашого цивільного населення — на них не розповсюджуються строки давності. Неважливо, скільки пройде часу, 5-10-15 років, вони все одно понесуть відповідальність. Досудове розслідування і судовий розгляд таких справ здійснюється за спеціальною процедурою "in absentia"це спеціальне кримінальне провадження (досудове розслідування та судовий розгляд) за відсутності обвинуваченого..
— Що прокурорам треба зробити, аби зібрати належну доказову базу?
Злочини вчиняють на території або ведення активних бойових дій, або на окупованій території. Слідчі збирають такі докази з відкритих джерел, з інтернету. Дуже важливі показання самих свідків і потерпілих, які безпосередньо пережили такі події. Для цього людина має звернутися до органу досудового розслідування. Неважливо, де саме ця людина перебуває. Наприклад, якщо виїхала із зони бойових дій з Луганщини і нині перебуває на території Харківської області чи Дніпропетровської, вона може звернутися до найближчого відділу поліції і повідомити про те, що відносно неї вчинили такий злочин. Заяву про злочин вносять до Єдиного реєстру досудових розслідувань і розпочинають розслідування такого провадження. Підключаються слідчі, прокурори і наш відділ.
— Чому важливо здійснювати ці розслідування сьогодні, звертатися до прокуратури та не приховувати і не замовчувати ці факти?
Саме на Кіровоградщині до нас не зверталися, але ми очікуємо і готові співпрацювати з потерпілими від воєнних та інших міжнародних злочинів на території Луганщини. Нині в області проживають понад п'ять тисяч людей, тисяча з яких — діти. Ми готові з ними співпрацювати і надати допомогу.
Ці люди мають розуміти, що ми можемо забезпечити їм медичний, соціальний, психологічний та юридичний супровід.
Ми розуміємо, що люди, які виїжджали із зони бойових дій, з окупованих територій, пережили жахіття. І ми розуміємо те, що, можливо, людина зараз не готова про це говорити, але важливо й те, що про це необхідно говорити і повідомляти. Можна звернутися в будь-який час, коли людина захоче.
— Ініціативу має проявити сам потерпілий чи свідок, чи це може зробити прокуратура та слідчі?
Слідчий і прокурор можуть повідомити потерпілому про те, що є такий підрозділ. Ми працюємо з людиною лише за її попередньою згодою. Ми питаємо: чи людина нам довіряє, чи хоче, щоб ми її супроводжували на всіх стадіях досудового розгляду та судового провадження. Важливо те, що в будь-який момент людина може відмовитися від нашої комунікації. Супровід — конфіденційний, ми не повідомляємо у жодні служби, що до нас звернулася така людина.
Якщо зібраних доказів достатньо, ми передаємо справу до суду.
— Чи можуть потерпілі і свідки отримати правову допомогу безплатно?
Так, ми співпрацюємо з центрами безплатної правової допомоги. Люди втрачають документи — допомагаємо їх поновити. Крім того, допомагаємо зі зверненнями, позовами до суду, залучаємо до роботи центри безплатної правової допомоги, які супроводжують потерпілих уже безпосередньо з такими питаннями.
— Який алгоритм дій родин, чиї рідні зникли безвісти за особливих обставин?
Це цивільне населення, яке зникло в зоні проведення бойових дій. Наш відділ співпрацює з міжрегіональним спеціалізованим центром поліції з розшуку зниклих безвісти за особливих обставин. Цей центр розташований у Дніпрі і працює у трьох областях — Луганській, Донецькій та Дніпропетровській.
Якщо в людини зник будь-хто з родичів на окупованій території або на території активних бойових дій, треба звернутися або безпосередньо до цього центру, або до найближчого відділу поліції з заявою про зникнення.
Потерпілий або свідок може звернутися до слідчого, прокурора або безпосередньо до відділу підтримки Луганської обласної прокуратури за номером телефону: 0966598932.