У Кропивницькому з початку року працівники обласного центру контролю та профілактики хвороб дослідили 410 проб води питної, 120 з них не відповідають санітарно-гігієнічним нормам.
Про це Суспільному розповіла головна санітарна лікарка області Надія Оперчук.
За її інформацією, працівники обласного центру контролю та профілактики хвороб щодня перевіряють якість питної водопровідної води з визначених контрольних точок в Кропивницькому та області.
"Контрольні точки контролю якості води призначеної для споживання – це точки, що визначені впродовж багатьох років і затверджені в щорічних планах моніторингових досліджень. Перевіряють воду з мережі водопостачання, з резервуарів чистої води, з насосних станцій".
Перевіряють воду на визначення санітарно-хімічних показників, а саме: запах, присмаку, забарвленість, каламутність. Один раз на тиждень дослідження проводиться за більш розширеним переліком. Тоді визначають водневий показник, окиснюваність, вміст аміаку та іонів амонію, нітритів, заліза, сухого залишку, пояснила головна санітарна лікарка.
Не відповідає питна вода найчастіше за такими показниками: запах, присмак, забарвленість, каламутність та за вмістом заліза.
За словами санлікарки, після поривів, зупинок водопостачання у зв’язку з ремонтними роботами якість води в мережах погіршується. Вода має неприємний запах та присмак, жовтувато-коричневий колір, підвищену каламутність, що робить її неприємною до споживання. За іншими санітарно-хімічними, токсикологічними показниками питна вода відповідає вимогам державних санітарних норм та правил "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною".
"Перевищення норми концентрації заліза у воді може стати причиною порушень метаболізму Усі постійні хімічні процеси, які підтримують у вас життя.у людини, проблем з селезінкою й нирками. Може бути печія, нудота, блювота, запор, діарея, погіршення стану шкірного покриву, слабкість, запаморочення, захворювань печінки, діабету та артриту, — пояснила речниця Держпродспоживслужби в області Наталія Шевченко.
Що робити, якщо погіршилась якість води в крані:
- злийте воду з крана протягом 15 хвилин;
- додатково використовуйте фільтри для води, побутовий глечик з очищувальним фільтром, насадки на кран і душ, проточні фільтри з установкою на кран або під мийку, очищувальні системи;
- додатково прокип'ятіть воду протягом п'яти хвилин після очищення, крім фільтрів можна використати фільтрувальний папір або марлеву тканину, активоване вугілля або відстоювання протягом кількох годин;
- у разі відсутності фільтрів та очищувальних установок бажано для питних потреб та приготування їжі використовувати питну воду з інших перевірених джерел або промислового виробництва;
- при використанні фасованої води промислового виробництва зверніть увагу на маркування – наявність інформації про виробника та його адресу, склад води, дату виготовлення, умови зберігання та їх дотримання при реалізації, чистоту тари;
- під час призупинення водопостачання та до його відновлення використовуйте якісну привізну воду, для питних потреб лише очищену, добре прокип’ячену або фасовану воду.
- Якщо погіршення якості води в крані не пов'язане з аварійними відключеннями, ремонтами або спостерігається протягом тривалого часу – необхідно звернутись зі скаргою до постачальника послуги.