Перейти до основного змісту
На Кіровоградщині кожен четвертий кандидат до лав Сил оборони України — жінка. Які вакансії їм пропонують

На Кіровоградщині кожен четвертий кандидат до лав Сил оборони України — жінка. Які вакансії їм пропонують

Ексклюзивно

У Кіровоградській області кожен четвертий кандидат до лав Сил оборони України — жінка. У рекрутингових центрах української армії жінки передусім цікавляться вакансіями у штабі. Це діловоди, юристи, кухарі, медики. Є охочі зайняти й бойові посади — снайпера й оператора військової техніки та безпілотників.

Про це Суспільному розповів уповноважений представник Міністерства оборони з рекрутингу Олексій Бежевець.

За його інформацією, у Кропивницькому з червня до центру рекрутингу, який набирає охочих служити в Силах оборони, звернулися понад півтисячі людей. З них 24 % — це жінки. Цей показник вищий, ніж загалом по Україні — до 19 %.

"Є певна тенденція, що все більше і більше жінок цікавляться бойовими посадами, — розповів Олексій Бежевець. — І є вже не один приклад. Це пов’язано і з фізичним станом. Жінки, які займалися спортом, є снайперами, операторами військової техніки й озброєння, операторами БПЛА. Це теж зараз популярно і велика потреба насправді. А там, де є оператори БПЛА, є і розвідники, і аналітики, які аналізують розвіддані".

За словами Олексія Бежевця, загалом центри рекрутингу (їх в Україні 44) пропонують 10 тисяч вакансій у військових формуваннях: ЗСУ, Нацгвардії, прикордонній службі та СБУ.

Кого шукають військові

Представник 39 батальйону 56 окремої мотопіхотної бригади Дмитро Ковтун сказав, що зараз розширюються штати, й набирають людей на майже всі посади — від піхотинця до бухгалтера в тилу. Щодо жінок, то нині ними укомплектовані майже вся "секретка" — обіг спеціалізованих документів — і зв’язок. Водночас жінки служать і бойовими медикинями, і стрілками в стрілецьких ротах.

"Є жінки, що воюють зараз на рівні з чоловіками без питань. Взагалі щодо 56 бригади, то є в нас така дівчина, яка з 2023 року зенітниця. Захотіла воювати. Зараз вона командир відділення, позивний "Руна". Вона дасть фору будь-якому чоловікові в плані того, що вона може, на що вона здатна".
На Кіровоградщині кожен четвертий кандидат до лав Сил оборони України — жінка. Що їм пропонують
Інформаційні буклети в центрі рекрутингу. Суспільне Кропивницький

Третя штурмова бригада шукає медикинь, сказав її представник Ігор Потужний. Але потрібна медична освіта.

"Багато б взяв, але з освітою. Дівчата наші дуже мотивовані. Є і юристки за спеціальністю, і журналістки. Служать штурмовиками, операторами БПЛА, навіть пропонували їм якісь такі професії — наприклад, кадровиками. Не схотіли. Кажуть: "Я штурмовик, буду штурмувати, і все". І дуже гарно справляються зі своїми обов’язками".

За словами Ігоря Потужного, дівчина, яку він взяв у військо в 2022 році, має нині шість медалей.

Кому можуть відмовити військові підрозділи

Є два основних фактори, на підставі яких відмовляють військові підрозділи, розповів Олексій Бежевець. Це невідповідні вік і стан здоров'я. Для різних військових частин верхня планка різна. Загалом вік військової служби — від 18 до 60 років. Для сил спецоперацій, головного управління розвідки, десантно-штурмових військ, морської піхоти ці планки нижчі — 35, 40, 45 років. Чим ближче до 50 і за 50 років, тим менший вибір доступних посад у війську.

"Вони є, але менше. І це обґрунтовано і правильно, тому що ті навантаження, які передбачає військова служба, передбачають на деяких посадах відповідну фізичну підготовку і стан здоров’я. І третій момент — це попередній досвід. Умовно кажучи, якщо приходить жінка і каже: "Я налітала 500 годин на симуляторі FPV, вдома вчилась. Я пройшла три курси, здорова, молода, вмотивована". То ніяких проблем не буде стати оператором дрона. Взагалі", — сказав Олексій Бежевець.

Чи можуть відмовити військові підрозділи через стать

За словами Олексія Бежевця, є такі випадки. Але, на його думку, командири керуються не упередженнями, а об’єктивними обставинами.

"Все ще є командири, які кажуть: "Ні, в нас є певний досвід. На ті позиції, на які ви хочете зайти, ми жінок не беремо". Чим керуються люди? Тією об’єктивною обстановкою, яка в них склалася і в колективі, і в тому районі, де вони виконують завдання. Командиру, умовно кажучи, видніше, чи впишеться ця людина, жінка, в ту ситуацію, яка там відбувається".

Попри це зростає кількість командирів, які беруть на військову службу жінок.

"Загалом ми розуміємо, що традиційно жінка в Україні — це берегиня, сім'я, робота, і це щось далеке від військової служби. Ситуація зараз змінюється. Це вимоги часу. Відповідно й армія змінюється, і все більше командирів абсолютно лояльно ставляться до жінок у своїх колективах", — сказав Олексій Бежевець.

"Є дівчата, яким через молодість відмовляли всі бригади"

У Кропивницькому центрі рекрутингу на момент підготовки матеріалу відвідувачів не було. 90% людей звертаються телефоном, розповіла рекрутерка Леся Нестройна. За її словами, це і чоловіки, і жінки. У жінок обов’язково запитують про вік, освіту, спеціальність й те, чим вона зараз займається в цивільному житті. Це важливо для того, щоб зорієнтувати жінку щодо її майбутньої посади.

"Тому що бувають випадки, що дівчата заходять на ту чи іншу посаду, а потім у процесі ознайомлення з вакансіями тієї чи іншої бригади знаходять себе зовсім в іншому".

Нині в жінок найбільше популярні спеціальності медика, санітара-стрільця, БПЛА й кухаря. Найменший вік кандидатки, яка звернулась до кропивницького центру рекрутингу і нині на військовій службі — 19 років. Перед цим їй відмовляли всі бригади, сказала Леся Нестройна.

"Ми їй знайшли посаду в штурмовому батальйоні, і вона зараз вчиться на оператора БПЛА. Це кропивничанка, студентка будівельного коледжу. Воює її двоюрідний брат, воює її батько. І вона поговорила з мамою і вирішила приєднатися до Сил оборони. Вона мені говорила в певних сльозах, що вона не може дивитись на те, що чоловіки ховаються. І мені, каже, соромно за них".

Також на службу пішла 21-річна дівчина, яка до цього працювала баристою й торгувала в Ковалівському парку кавою.

"Настя весь липень (це ми працювали лише третій тиждень) приходила до нас особисто й телефонувала, що вона хотіла б приєднатися до Сил оборони. Ми її місяць відмовляли, бо вона дуже молода. У нас був представник 41 ОМБр, який їй запропонував вчитись на оператора БПЛА, і ось ця дівчинка нещодавно зайшла на свою посаду. Вона проходила підготовку при генштабі, навчальному центрі й була найкраща. Вона себе знайшла в армії", — розповіла Леся Нестройна.

З кропивничанкою Анастасією, яка нині служить на Сумщині, журналістка Суспільного поспілкувалася телефоном.

"Яка мотивація? Мене більше совість замучила. У мене багато військових друзів, які вже загинули. Які зараз на війні. Я ухвалила таке рішення, вступити до війська і продовжувати справу друзів", — сказала Анастасія.

Консультації в центрі рекрутингу можна отримати з понеділка по п’ятницю.

За інформацією сайту Міністерства оборони, в Україні за кількістю жінок, які звернулися до центрів рекрутингу, лідирує Тернопільщина. Це 48% від усіх охочих в області. Слідом йдуть Чернівецька (44%) та Чернігівська (39%) області. У середньому по країні частка жінок складає 19% серед усіх кандидатів через центри рекрутингу.

Центр працює у кропивницькому "Прозорому офісі" з понеділка по п’ятницю.

Топ дня

Вибір редакції

На початок