Інженер із селища Олександрівка Кропивницького району Кіровоградської області Артур Майданник збирає та передає FPV-дрони військовим-землякам. Компоненти купує сам, збираючи гроші в соцмережах.
Про це чоловік розповів Суспільному.
За його словами, виготовляти дрони почав цього року, взимку пройшовши безплатний онлайн-курс "Народний FPV" від Victory Drones, де навчають збирати, паяти та налагоджувати їхню роботу.
"Пройшов теорію, отримав сертифікат, та все одно й досі передивлюсь відео, які з'являються у мережі. Після проходження курсів залучив колег, разом придбали пульт керування, шолом, щоб бачити зображення з дрона та маленький FPV-дрон, який невдовзі втопили у водоймі, бо не мали належних навичок керування. Купили новий, він досі працює, але після втопленого дрона повернулися до симулятора".
Артуру стало нецікаво літати на "іграшковому" дроні, тому він вирішив зробити власний, подібний до того, який використовують військові.
"Компоненти купував поступово, збирав сам, а от паяти віддав знайомому радіотехніку, з яким співпрацюємо й досі. Все вийшло з першого разу. Той дрон я досі використовую для демонстрації".
Після першого вдалого досвіду виготовлення, сказав, вирішив відкрити збір на компоненти для безпілотників, які збирався передати землякам, які служать в лавах Збройних сил України.
"Я сам купую компоненти, збираю раму, встановлюю всі компоненти на неї та віддаю на пайку. Потім доопрацьовую збірку: лакую плату регуляторів обертів, закріплюю з'єднання герметиком, адже всі компоненти мають бути надійно закріплені. Далі — програмне налагодження у спеціалізованій програмі".
Після перевірки двигунів, за словами Артура, дрон можна підключати до пульта керування.
"Якщо все гаразд, то можна його увімкнути — але без пропелерів. Підіймати дрон у повітря під час воєнного стану заборонено, тому полові випробування — якомога далі від сторонніх очей, на свій страх і ризик".
На компоненти для одного дрона, разом з акумулятором, нині потрібно не менше 15 тисяч гривень, сказав інженер.
"За наявності усього необхідного, один дрон можна зібрати за два дні, якщо приділяти збиранню пару годин після роботи".
Готові дрони слід тестувати і виробникам, і військовим, які їх отримують, сказав Артур Майданник.
"При транспортуванні дрони можуть зазнати пошкодження. Самі військові це розуміють, тому вони їх налагоджують та тестують для своїх завдань. Я ж, зі свого боку, перевіряю справність усіх деталей перед відправкою або передачею".
Нині Артур збирає для військових шостий дрон, збір грошей на наступні не припиняє.
"Вже зробив та передав бійцям п'ять безпілотників. Це все військові з Олександрівки, оскільки донатили для компоненти переважно жителі селища. Крім того, маю 15 тисяч 360 гривень від земляка, який нині живе в Італії. Їх витрачу на сьомий дрон, має вистачити. То ж поки допомагаємо своїм, але якщо будуть запити від військових з інших регіонів, раді будемо допомогти, було б фінансування".
Військовий — про FPV-дрони
Військовий з Кропивницького Ярослав сказав, що його підрозділ мав справу і з "саморобними" безпілотниками, і з тими, які їм постачали централізовано.
"FPV-шки потрібні завжди, багато втрачаємо під час виконання завдань. Працюємо з усім, що привозять, підлаштовуючи під потреби. Передусім звертаємо увагу на габарити, матеріал, технічні характеристики. Ці безпілотники ми використовуємо для скидання боєприпасів, тобто вони мають підняти вагу від 1,5 до 3,5 кілограмів, в середньому". Можна й більше, якщо рама дозволяє".
Якщо благодійники пропонують дрони, з якими Ярослав з побратимами не мали справи раніше, військові просять один зразок для тестування в бойових умовах. Лише потім схвалюють чи не схвалюють таку допомогу.
Що таке FPV-дрони
FPV-дрон — це безпілотний літальний апарат, оснащений камерою, яка передає відео в режимі реального часу до оператора. FPV розшифровується як "First Person View" (персональний погляд від першої особи). Це означає, що під час польоту оператор бачить те, що бачить дрон, ніби сам перебуває на борту.
FPV-дрони, оснащені вибухівкою, Збройні сили України використовують для ураження російських військових та техніки.