У Кіровоградській області дані пацієнтів, які мають декларації з лікарями перевіряють в Єдиній системі охорони здоров’я, Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків й актів цивільного стану громадян. Це роблять для того, щоб дані про пацієнта були стовідсотково точні.
Про це Суспільному розповіла заступниця керівника міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’я України (НСЗУ) Наталія Шуліка.
За її словами, інформацію про розбіжності у даних пацієнтів сімейним лікарям надає Національна служба здоров’я.
"Для цього НСЗУ просить лікарів проводити верифікацію пацієнта. Чому так відбувається – наприклад, дівчина вийшла заміж, змінила прізвище, а у лікаря в документах її дівоче прізвище. Цей процес відбуватиметься тепер безперервно, на постійній основі. Загалом по Україні, я можу сказати, відсоток пацієнтів зі статусом "неуспішна верифікація" – незначний, може 5-10 %".
Верифікація відбувається за декількома параметрами, сказала Наталія Шуліка. Передусім перевіряють ідентифікаційний номер, прізвище, ім’я, по батькові пацієнта, дату народження, серія і номер документа, що посвідчує особу (якщо пацієнт відмовився від отримання ідентифікаційного коду). Так актуалізовують дані про пацієнта.
"У постанові, яка регламентує Програму медичних гарантій на 2024 рік було зазначено, що лікарі первинної ланки будуть отримувати відповідні коефіцієнти до базової ставки за обслуговування одного пацієнта, що подав декларацію, залежно від статусу успішно він верифікований чи неуспішно. Лікарі це розуміли ще на початку року".
Лікарі, з її слів, мали актуалізувати дані про своїх пацієнтів до 1 жовтня.
"З 1 жовтня ми вже не оплачуємо за тих декларантів, які мають статус "неуспішна верифікація". Але це не означає, що процес верифікації припинився. Коли лікар отримав перелік пацієнтів з неуспішною верифікацією, він має повідомити про це пацієнту, уточнити дані, зіставити їх з даними в системі охорони здоров’я, виправити розбіжності. Коли все змінено і внесено, після встановлення статусу "успішна верифікація", декларації таких пацієнтів будуть оплачуватися. Переукладати декларацію не потрібно".
Пацієнтам з неуспішною верифікацією, за словами Наталії Шуліки, не блокують доступ до медичних послуг, а для дітей перевірку даних відклали.
"Верифікація пацієнтів – це крок до формування прозорих звітів для міжнародних донорів, грошима яких ми оплачуємо програму медичних гарантій. Ми не можемо платити за декларації, в яких є помилки. Це спільна відповідальність сімейного лікаря і пацієнта. Лікар при цьому не має права розірвати декларацію".
Сімейний лікар із Кропивницького Сергій Баранов працює як фізична особа-підприємець. З колегами обслуговують, сказав, 15 тисяч пацієнтів, до 2% з не пройшли верифікацію.
"Це перевірка інформації про пацієнта з центральної бази електронної системи охорони здоров’я й бази державного реєстру фізичних осіб. Коли комп’ютер автоматично бере людину з нашої бази і порівнює з базою державного реєстру, її дані мають збігатися. Перевірка відбувається за прізвищем, ім’ям, по батькові людини, ідентифікаційним кодом, серією та номером паспорта. Якщо в базах є якісь відмінності, то така людина стає неверифікованою".
Зі слів лікаря, тоді пацієнт має прийти до лікаря, щоб актуалізувати дані про себе, лікар же має внести їх в реєстр пацієнтів.
"Ця перевірка трішки почистить наші декларації в плані того, що від нас відкріпляться люди, які у нас не обслуговуються. Звільняться місця для тих людей, яким дійсно потрібна допомога. Все одно є відсоток людей, які виїхали за кордон, які втратили з нами контакти".
На думку Сергія Баранова, сімейні лікарі опинилися в заручниках ситуації, бо не всі пацієнти відгукуються на прохання перевірити свої дані, декларація при цьому лишається чинною, але не оплачується НСЗУ.