З 1 листопада на території Кіровоградської області заборонили ловити рибу у зимувальних ямах. В регіоні таких ям — 28. Заборона діятиме до початку нерестового періоду 2025 року.
Про це Суспільному розповіла начальниця відділу іхтіології, регулювання рибальства, меліорації та аквакультури в регіоні Катерина Галь.
Зимувальна яма – це поглиблена ділянка дна річки, озера, водосховища, ставка, де скупчуються риби в зимовий період. Не кожне заглиблення на дні водойми може бути зимувальною ямою. У річках вони розташовані у найглибших місцях з уповільненою течією. В інших водоймах — в зоні впадання річок, у місцях виходу підводних джерел, пояснила Катерина Галь.
"З настанням холодів у водоймах відбуваються зміни, які впливають на поведінку риб. У них різко знижується активність, практично повністю припиняється споживання їжі, знижується частота серцевих скорочень, сповільнюються процеси росту та реакції на подразники. У цей час риба дуже вразлива, тому вона збирається в зграї та йде на зимівлю до зимувальних ям".
В межах Кропивницького розташовані три зимувальні ями: дві на річці Інгул – за комунальним підприємством "Теплоенергетик" та за Новомиколаївським пляжем в мікрорайоні Стара Балашівка, одна на річці Сугоклія біля греблі в парку Перемоги.
На території області зимувальні ями розташовані на річках Інгул, Інгулець, Південний Буг, Велика Вись, Мала Вись, Синиця, Синюха, Плетений Ташлик, Чорний Ташлик, Бешка, Сугоклія, Березівка та на Кременчуцькому водосховищі.
За інформацією Катерини Галь, риболовля у цей період дозволяється за межами зимувальних ям зимовими вудками та жерлицямиРибальська снасть для лову хижої риби. всіх видів з криги та, у разі відсутності льодового покриву, донними, поплавковими вудками та спінінгами всіх видів з використанням штучної або природної принади. Загальна кількість гачків не повинна перевищувати сім на одного рибалку.
Крім того, в осінньо-зимовий період, від льодоставу до скресання криги, забороняється використовувати знаряддя лову, оснащених гачками, відстань у яких від цівки до кінчика жала перевищує 10 міліметрів.
За недотримання правил рибальства передбачене покарання, пояснила начальниця відділу іхтіології. За частиною третьою статті 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення — штраф до 170 гривень. Якщо вилов здійснюється забороненими знаряддями лову, то за частиною четвертою цієї статті порушнику загрожує штраф до 680 гривень із конфіскацією знарядь лову.
Також передбачена кримінальна відповідальність за статтею 249 "Незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом". Найбільша санкція — позбавлення волі Позбавлення волі – кримінальне покарання в Україні, яке полягає в ізоляції засудженого від суспільства та поміщенні його до кримінально-виконавчої установи.до трьох років.