Перейти до основного змісту
Парламентська комісія перевіряє витрати на житло для переселенців у одному із сіл Кіровоградщини

Парламентська комісія перевіряє витрати на житло для переселенців у одному із сіл Кіровоградщини

Ексклюзивно

ДОПОВНЕННЯ (23 жовтня): У відповіді керівниці пресслужби Національного антикорупційного бюро Маргарити Живаги на інформаційний запит Суспільного йдеться про те, що Бюро розслідує ймовірну розтрату бюджетних грошей працівниками Лисичанської адміністрації під час придбання комплексу будівель колишнього дитячого табору. Це частина 5 статті 191 Кримінального кодексу України "Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою", санкція якої — 7-12 років ув'язнення з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Жодній людині в цьому кримінальному провадженні про підозру не повідомляли, детективи Бюро досліджують обставини справи.

Тимчасова спеціальна комісія Верховної ради України з питань захисту майнових та немайнових прав переселенців перевіряє, чи була розтрата бюджетних грошей та зловживання службовим становищем при купівлі колишнього табору "Дружба" для проживання переселенців у селі Войнівка Приютівської громади Олександрійського району Кіровоградської області. Нині перевіряють дії чиновників Лисичанської міської військової адміністрації при купівлі комплексу будівель.

Про це Суспільному розповів секретар комісії Сергій Вельможний.

За його інформацією, територію колишнього табору купили у березні 2023 року за 35 мільйонів гривень з бюджету Лисичанської громади, що на Луганщині, для облаштування житла для переселенців з цієї громади. Щоб побачити, як облаштували житло для переселенців і скільки людей там нині живуть, влаштували виїзне засідання комісії у Войнівці.

Парламентська комісія перевіряє витрати на житло для переселенців у одному із сіл Кіровоградщини
Виїзне засідання парламентської комісії зі захисту прав переселенців у Войнівці. Суспільне Кропивницький

На території – три двоповерхові будівлі. У двох з них облаштували кімнати для проживання, у третій ремонт ще не почали. За словами Сергія Вельможного, за них заплатили забагато.

"Подивіться, це смітник. Ну, неможливо цю будівлю купити за 35 мільйонів гривень".
Парламентська комісія перевіряє витрати на житло для переселенців у одному із сіл Кіровоградщини
Будівля, де ремонт ще не почали. Суспільне Кропивницький

У парламентської комісії зібрали інформацію щодо того, скільки грошей витратили на цей проєкт після купівлі, сказав член комісії Максим Ткаченко.

"35 мільйонів – це купівля, 18 мільйонів – це ремонтні роботи. Це майже 54 мільйони і гроші, якими поповнювали статутний капітал. Це, я так розумію, зарплатня, персонал, команда вся – близько 20 мільйонів. Загалом виходить 74-75 мільйонів. Це те, що у звітах вказали. Ця сума витрачена з міського бюджету Лисичанської військової адміністрації".

За даними комунального підприємства з Лисичанська "Східна НОВА", на балансі якої перебуває комплекс будівель, у колишньому таборі з вересня 2023 року по жовтень 2024-го знайшли прилисток 69 переселенців – 22 дорослих, 17 дітей та 30 пенсіонерів, сказав Максим Ткаченко. За проживання та комунальні послуги вони не платять.

Зі слів секретаря комісії, за 35 мільйонів гривень можна було купити 90 квартир.

"Поряд – місто Олександрія, де могли б облаштуватись сім’ї переселенців".

Зі слів переселенців з Лисичанська Тетяни та Сергія Христенків, на облаштування власної квартири, у разі її надання, не мали б грошей.

"Добре, дали квартиру. Ми – на пенсії. Як ми її будемо облаштовувати? Там треба ремонт, меблі, побутову техніку. А тут для людей зробили таке приміщення", – сказала жінка.

У двох відремонтованих після купівлі будівлях мають 80 місць для проживання. Зареєстровані й проживають там 73 людей, розповів директор комунального підприємства "Східна НОВА" Георгій Бандуркін. За його словами, планують облаштувати ще 28 місць для проживання переселенців.

Парламентська комісія перевіряє витрати на житло для переселенців у одному із сіл Кіровоградщини
У двох з трьох будівель на території табору облаштували житло для 80 людей. Суспільне Кропивницький

Ситуація у Войнівці привернула увагу Генеральної прокуратури та Міністерства внутрішніх справ, сказав секретар парламентської комісії.

"Почали розслідування – призначили експертизу, встановили вартість, яка вдвічі менше, ніж заплатили. Згідно з експертизою, близько 18 мільйонів коштує ця споруда".

За словами першого заступника начальника Лисичанської міської військової адміністрації Руслана Садовського, зловживань та розтрати бюджетних грошей на купівлю, облаштування й утримання придбаного майна немає.

"Коли це планували, стояло гостре питання евакуації людей, бо вони перебували в тимчасових місцях – монастирях чи храмових спорудах, гуртожитках. У нас була велика проблема зі зберіганням техніки, і якихось приміщень окремих чи баз нам не надавали. Ми, як посадові особи, звертались до багатьох органів місцевого самоврядування, були на сесіях, просили приміщення комунальної власності, але підтримки не отримали. Розглядали варіанти з орендою – пропонували гуртожиток за понад мільйон на місяць. А цей об’єкт залишиться у власності громади".
Парламентська комісія перевіряє витрати на житло для переселенців у одному із сіл Кіровоградщини
Перший заступник начальника Лисичанської міської військової адміністрації Руслан Садовський. Суспільне Кропивницький

Для перевірок надали всі документи щодо купівлі та витрат на цей об’єкт, сказав Руслан Садовський. З його слів, вони співпрацюють зі слідством.

"Я особисто давав свідчення, ми з’являємось на запити правоохоронних органів, всі матеріали надали. Жодних підозр про якісь зловживання посадовим особам Лисичанської міської військової адміністрації не було".

Після порушення кримінальних справ, сказав, додатково звертались до Фонду держмайна – просили надати відомості щодо оцінок вартості колишнього табору.

"Щоб дізнатись, чи відповідають вони дійсності. Оцінка, згідно з довідками Фонду держмайна, становила понад 70 мільйонів гривень. А в експертних звітах, які надавали адміністрації при укладанні угоди – це близько 66 мільйонів гривень".

За словами секретаря спецкомісії, витрати на купівлю й облаштування цього майна нині розслідують в рамках кримінального провадження за статтею "Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем".

Топ дня

Вибір редакції

На початок