У Кропивницькому збирають каштани. Акцію організував Гончаренко центр. Назвали її "Каштани для перемоги: Збирай, Здавай, Допомагай". Гроші витратять на допомогу Збройним силам України.
Про це Суспільному розповіла директорка центру Вікторія Талашкевич.
"Це має бути звичайний кінський каштан, очищений від зеленої шкаралупи".
Зібрані гроші передадуть громадській організації "Добромир", яка закупить горіхи, родзинки, фасувальні пакети, сказала Вікторія Талашкевич.
"Ця громадська організація постійно допомагає військовослужбовцям. З початку повномасштабного вторгнення сушили, фасували та відправляли для бійців сухі супи та борщі. Нині вони від військових отримали запит на енергетичні суміші. Це горіхи з сухими фруктами, родзинки з горішками, батончики енергетичні. Це те, що хлопці і дівчата можуть покласти в кишеньку, взяти з собою в окоп".
Зібрані каштани приймають з понеділка по п'ятницю у Гончаренко центрі — з 14:00 до 18:00. За адресою: вулиця Велика Перспективна, 4.
"Хто не може допомогти грошами, допоможіть хоча б тим, що лежить у нас під ногами. Навіть трошки, навіть жменька, і це буде ваш вклад у перемогу".
За словами Вікторії Талашкевич, від початку акції, 3 жовтня, містяни принесли 50 кілограмів каштанів. 19 жовтня каштани здадуть на перероблювання. Підприємство приймає їх по шість гривень за кілограм.
Керівник переробного підприємства в Кіровоградській області Петро Халазій розповів Суспільному, на підприємстві каштани сушать і відправляють далі.
"Відправляємо гуртовикам, а вони везуть інколи в Австрію, інколи на фармацевтичні заводи по Україні, переважно зараз за кордон відправляють".
У цьому році каштанів менше, ніж торік, і вони дрібніші. Загалом обсяги заготівлі менші. Торік у жовтні заготовили 30 тонн каштанів, нині 10 тонн, розповів представник компанії по заготівлі каштанів Віктор Куліш. За його словами, на підприємстві приймають каштани, якщо вони неушкоджені.
"Каштан має бути цілий, не розмелений, не розбитий, більш-менш сухенький і не цвілий. Дуже велика помилка, що багато людей заготовляють каштани в пакетах, а в пакетах день-два, і вони запрівають, "зацвітають", втрачають товарний вид і відповідно свою товарну цінність".
Каштани використовують у різних сферах, зокрема для виготовлення ліків та косметики, розповіла завідувачка аптеки Ольга Касьянова.
"У плодів каштана широкий спектр дії, але найважливіша властивість – це підвищення стійкості кровоносних судин, зняття набряків, а також профілактика тромбозів. В офіційній медицині із даного продукту виготовляють таблетки, капсули, настоянки, мазі, креми та офірні олії".
Радить містянам долучатись до збору каштанів. Це і заробіток, і збір цінної сировини.