Гарячка Західного Нілу. Що це за хвороба і чи є на Кіровоградщині

Гарячка Західного Нілу. Що це за хвороба і чи є на Кіровоградщині

Геморагічна гарячка Західного Нілу — це вірусна хвороба, яка передається через укус комара. 80 % людей переносять її безсимптомно. У решти можуть бути лихоманка, висипання на шкірі. У тяжких випадках — запалення мозку та його оболонок.

Про це Суспільному розповіла головна санітарна лікарка Кіровоградської області Надія Оперчук.

Що відомо про гарячку Західного Нілу

Головне її джерело в природі — перелітні птахи. Меншою мірою — гризуни й кажани. Комарі, харчуючись їхньою кров’ю, інфікуються, а потім самі можуть заразити тварину або людину.

"Через це найбільш вразливі до вірусу люди, які перебувають у місцях великої концентрації комарів і птахів. Це працівники ферм, мешканці будинків біля водойм, мисливці, туристи, лісники, а також військові, які тривалий час перебувають біля води чи на заболоченій території".

Від людини до людини хвороба не передається.

Чи є гарячка Західного Нілу в Україні й на Кіровоградщині

Вірус найбільш поширений в Африці, Азії, Австралії, а також у США, Канаді та Мексиці. В Україні з початку серпня 2024 року лабораторно підтвердили 41 випадок захворювання. З початку року — 50 випадків. Літом хворобу діагностували в Києві та Київській області, а також на Черкащині.

У Кіровоградській області випадків не реєстрували.

Які симптоми гарячки Західного Нілу

Більшість людей під час зараження вірусом не відчувають жодних симптомів. У декого можуть бути легкі ознаки ГРВІ. Потім у 20% хворих у проміжок між декілька днями та двома-трьома тижнями після зараження (найчастіше через три-шість днів), можуть з'явитися симптоми, схожі на грип: висока температура, головний біль, біль у м'язах і суглобах, слабкість, нудота, діарея.

Основна ж кількість виявлених випадків захворювання проявляються у вигляді менінгіту та енцефаліту. Летальність від гарячки Західного Нілу складає 2–14%. Після перенесеної хвороби формується стійкий імунітет.

Лікування гарячки Західного Нілу симптоматичне. Специфічної терапії немає.

Профілактика гарячки Західного Нілу

Найчастіше хворіють на геморагічну гарячку Західного Нілу влітку й восени, коли є комарі. Тому насамперед потрібно берегтися від комариних укусів: носити захисний одяг, використовувати сітки на вікнах, фумігатори й репеленти.

"У разі якщо після укусу комара з'явилися симптоми грипу чи ГРВІ, негайно звертайтеся до лікаря".

Вакцина проти цього вірусу не розроблена.

На початок