Підвищення акцизу на пальне. Що буде з цінами на бензин, дизель і автогаз на заправках Кіровоградщини

Підвищення акцизу на пальне. Що буде з цінами на бензин, дизель і автогаз на заправках Кіровоградщини

Ексклюзивно

У Кіровоградській області зросте вартість пального. 18 липня Верховна рада ухвалила Закон про підвищення акцизного податку на бензин, дизель і газ. Напередодні, 1 вересня, його підписав президент. Зростання цін на заправках варто очікувати протягом одного-двох тижнів.

Про це розповів Суспільному експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев.

Що передбачає закон

Акцизний податок на пальне поступово (упродовж чотирьох років) підвищуватиметься, щоб наблизитися до мінімального рівня, встановленого в Європейському Союзі.

Зокрема, з 1 вересня ставки на бензин зростуть із 215,5 євро до 242,6 євро за тисячу літрів, на дизельне пальне — з 139,5 євро до 177,6 євро, на автомобільний газ — з 52 до 148 євро.

Як зміняться ціни на ринку пального

На думку Геннадія Рябцева, літр бензину і дизелю подорожчає щонайменше на дві гривні, автогазу — на п’ять.

"Автомобілістам потрібно приготуватися до суттєвого і швидкого зростання вартості усіх видів нафтопродуктів, а всім іншим — до зростання всіх видів переробної промисловості, харчової, тобто всіх товарів широкого вжитку", — сказав експерт з енергетики.

Натомість директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн вважає, що в вересні ціна бензину та дизеля суттєво не зміниться. Він називає три причини:

  • несуттєве, на його думку, зростання самих податків на бензин і дизель;
  • запаси пального, які трейдери сформували в серпні (на його думку, мінімум пів вересня буде продаватися пальне зі старим акцизом);
  • падіння закупівельної вартості пального через зниження цін на світовому ринку.

Щодо скрапленого газу, то тут Сергій Куюн також прогнозує подорожчання. На його думку, цей податок зріс суттєво. Через це літр автогазу упродовж вересня стане дорожчим в середньому на три гривні — до 33 гривень.

"На нього акциз набагато більше підвищили. І це важко буде не помітити, скажімо так. І відповідно, будемо мати підвищення. Воно вже розпочалося, в серпні ціна зросла десь на одну гривню в середньому. Зараз, думаю, цей процес буде пришвидшуватись".

На думку Сергія Куюна, запаси, які зробили трейдери, не допоможуть, бо обсяги зберігання цього продукту обмежені й розпродадуться за вересень.

Що закон дасть українській економіці

У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться, що закон допоможе гармонізувати українське й європейське законодавства, а також збільшить надходження до державного бюджету. Геннадій Рябцев вважає, що цих цілей закон повною мірою не досягне. На його думку, автори закону гармонізували тільки акцизи на бензин і дизельне пальне.

З газом ситуація складніша. За словами експерта, таке різке підвищення акцизу на автогаз вб’є його ринок і зробить неокупним подальше переобладнання транспорту на використання цього виду пального. Окрім цього, такі зміни шкодять ідеї екологічного законодавства.

"Стосовно скрапленого нафтового газу законотворець викривив законодавство, і він зробив шкоду не лише ринку газу. Він вбив саму ідею директиви, яка визначає рівень акцизів пропорційно тій шкоді, яку завдає використання того чи іншого нафтопродукту", — вважає Геннадій Рябцев.

На думку Геннадія Рябцева, від ухвалення закону виграють лише окремі системні оператори.

"Піднявши акциз на скраплений нафтовий газ одразу на 185 %, депутати, скоріш за все, пішли назустріч окремим великим гравцям роздрібного ринку, які зараз зможуть заробляти значно більше, продаючи автомобільний бензин достатньо сумнівної якості, з сумнівними характеристиками. Вони зараз будуть отримувати надприбутки. Тобто це той картель, який нині існує на нафторинку і який не помічає антимонопольний комітет України, бо він вважає, що будь-які перевірки й будь-який аналіз цього ринку не потрібно здійснювати в умовах воєнного стану".

Натомість Сергій Куюн вважає, що ухвалення закону про акцизи на пальне необхідне для наповнення бюджету під час воєнного стану.

"Треба розуміти, в який час ми живемо. Країні потрібні гроші для оборони. Сьогодні державний бюджет України є єдиним джерелом фінансування армії. Західні партнери не дають нам грошей на підтримку наших збройних сил. Це виключно наша прерогатива. В бюджеті є величезний дефіцит грошей, і от акцизний законопроєкт покликаний саме частково цю проблему вирішити. Країна не може воювати з нестабільними податками, які були до війни".

Яка ситуація на заправках Кропивницького

На автомобільній заправці на проспекті Університетський у Кропивницькому ціни на пальне, на час підготовки матеріалу об 11 ранку, були такі самі, як і минулого тижня:

  • газ — 29,99 гривні;
  • дизель звичайний – 55,99;
  • дизель поліпшений – 58,99;
  • бензин Pulls — 61,99;
  • бензин звичайний — 59,99.
Підвищення акцизу на пальне. Що буде з цінами на бензин, дизель і автогаз на заправках Кіровоградщини
Ціни на пальне 2 вересня 2024 року. Суспільне Кропивницький

Водії питають про подорожчання, розповів працівник заправки Владислав Росомахін.

"Кожен день питають, і кожен день кажуть, що подорожчає. — Що відповідаєте? — Ми самі того не знаємо. Нам нічого не кажуть. Нам сказали, що ціни підіймають, й ми підіймаємо".

Водій Василь Юденко сказав Суспільному, що водії підвищення відчують.

"Це комусь, мабуть, на руку це підвищення. То я заправлявся по 30 гривень газом, а буду по 35. Дизелем по 50 заправлявся, це буду по скільки там – по 55, мабуть?"

Згідно з законом про акцизний податок, наступне підвищення цін на пальне буде з 1 січня.

На початок