26 серпня у Ленінському районному суді Кропивницького відбулось підготовче засідання у справі за обвинуваченням у державній зраді телеведучого Олексія Мака, який до 2014 року жив в Україні, після переїхав у Росію та продовжив роботу на пропагандистських телеканалах. Нині він перебуває у розшуку.
Про це Суспільному розповів прокурор Ігор Джавадян.
З його слів, нині Олексій Мак перебуває на тимчасово окупованій території Криму та постійно відвідує Російську Федерацію.
"Там він працює ведучим парламентського телевізійного каналу Ради Федерації РФ, який називається "Вместе РФ". Це пропагандистська діяльність, у якій журналіст виправдовує дії РФ щодо проведення так званої "СВО", виправдовує окупацію територій України".
За даними прокурора, матеріали справи про підозру за частиною 6 статті 111-1 Кримінального кодексу "Колабораційна діяльність", яку торік Служба безпеки України повідомила журналісту, стосуються періоду з червня 2022 по лютий 2023 року.
"Обвинуваченого не позбавили громадянства України у встановленому порядку, а щодо отримання російського громадянства – наразі інформація відсутня".
За інформацією прокурора, санкція статті передбачає 10-12 років ув’язнення з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на 10-15 років, з конфіскацією майна або без такої.
Суддя Світлана Льон сказала, що підозрюваному повідомляли про виклик у суд оголошенням в "Урядовому кур’єрі" та на сайті судової влади.
Адвокат системи безоплатної правової допомоги Андрій Одуд, який представляє інтереси підозрюваного, розповів, що позиції свого підзахисного не знає.
"У нас немає будь-якого зв’язку з клієнтом. Тому позиція ніяк не може бути узгоджена. Це є проблема у даних провадженнях. Він – громадянин України. На якій підставі він зараз перебуває на території Росії, можна тільки здогадуватись".
Суддя ухвалила рішення призначити заочний розгляд справи у Ленінському районному суді Кропивницького. Наступне засідання відбудеться 30 вересня.
Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.