У Кіровоградській області обстежують готовність шкіл та дитячих садків до нового навчального року, завдання на який – аби діти, там, де це можливо, навчалися офлайн, тобто відвідували школу. Умовою для цього є наявність укриття, що відповідає вимогам уряду. Їх востаннє змінювали 2 серпня. Суспільне дізнавалось про вимоги до укриттів та їхню перевірку.
Вимоги до розташування укриттів у новому навчальному році зміняться, розповів заступник начальника обласного управління цивільного захисту Костянтин Дружинін. Це стосується укриттів на перших поверхах. Відповідні зміни до державних будівельних норм діють з 1 листопада 2023 року. Проте, з його слів, укриття можуть облаштовувати відповідно до безпекової ситуації у кожній громаді – таку постанову 2 серпня затвердив уряд.
"З урахуванням того, що на території України є багато шкіл, де укриття облаштували на першому поверсі, законодавство передбачає деякі пом’якшення. Своєю постановою уряд розподілив територію України на зони (з огляду на ризики безпеки в системі освіти – ред.). І для зеленої зони дозволили укриття на перших поверхах".
До зеленої зони потрапили усі десять громад Голованівського району Кіровоградщини та три громади Новоукраїнського району, сказав Костянтин Дружинін.
"Решта територій області перебуває в жовтій зоні. Ризики у нас є, вони невеликі, ніхто не застрахований".
За даними заступника начальника управління, у Кіровоградській області 44 школи та 38 дитсадків мали укриття на першому поверсі. Підготувати підвальні приміщення, у кого вони були, начальник обласної військової адміністрації доручав у термін з квітня по серпень. П’ять шкіл із 44 виконали ремонт, у 19 ремонтні роботи тривають, 12 – укладуть угоди про оренду з власниками підвалів недержавної власності, решта, вісім – дітей відвозитимуть на навчання у школах з укриттями. На ремонти цих укриттів у школах та садках витратили 27 мільйонів гривень з місцевих бюджетів. Частина дитячих садків вже перенесли укриття з першого поверху.
"З 38 дитсадків, на момент перевірки (наприкінці липня – ред.), десять вже облаштували свої укриття. Деякі ще проводять цю роботу. Попередньо, вісім закладів будуть змушені призупинити свою роботу, а дітей, учасників процесу будуть підвозити до інших навчальних закладів".
Про вимоги до облаштування найпростішого укриття
За словами Костянтина Дружиніна, в укриттях мають бути туалети й умивальники, місця для сидіння, запаси питної води, їжі, мінімум, на 48 годин.
"Якщо це укриття, розраховане на менш ніж 50 людей, то там дозволений один вихід, на понад 50 людей – має бути два і більше виходів. У сховищах та протирадіаційних укриттях на одну людину має бути не менше 1,2 квадратного метра площі".
Для укриттів, які нині будують, сказав, є норми щодо доступності для людей з інвалідністю.
"На жаль, велика кількість захисних споруд у нас в області побудована багато років тому, коли таких вимог у законодавстві та будівельних нормах не було. Нині маємо понад 170 захисних споруд, які обладнані таким доступом. Це зокрема нові споруди, які торік будували у закладах освіти області за гроші державної субвенції".
За даними Костянтина Дружиніна, за час літніх канікул жодна школа області не почала будівництво підземного укриття. Мінімальна вартість такого будівництва – 15 мільйонів гривень.
"Укриття учасників освітнього процесу здійснюється виключно в захисних спорудах класу протирадіаційного укриття. Проєктанти на етапі підготовки проєкту будуть враховувати вимоги законодавства. Як і будь-яке нове будівництво, це задоволення не з дешевих".
Облаштування укриттів мають завершити до 25 серпня. Зі слів Костянтина Дружиніна, законодавство не передбачило відповідальності за неналежну підготовку укриття.
Укриття у кропивницькому навчально-реабілітаційному центрі
Укриття розраховане на 215 місць. Його облаштовували під потреби дітей, розповіла заступниця директорки Єлизавета Велика. Центр, за її словами, має дошкільне та шкільне відділення.
"Ми працюємо з дітьми з порушеннями слуху, мовленнєвого розвитку, з аутизмом, щоб діти соціалізувалися. Персоналу – 35 людей, 1 вересня очікуємо 100 школярів і 40 дошкільнят, зокрема й мало мобільних дітей. Тепер в укритті є другий вихід з підйомником".
В укритті є спеціальні ліжка на випадок повітряної тривоги під час денного сну.
"У нас не було такої ширини приміщень, тому зміни помітні. В укритті можемо проводити заняття. Є туалет для дітей з інвалідністю, гарне освітлення, рівна підлога".
Зі слів інспекторки служби з надзвичайних ситуацій в області Дарії Короленко, на понад пів сотні дітей в укритті має бути два виходи, через які можна вийти безперешкодно, та вказівники.
"Два евакуаційних виходи, запас санітарної та питної води, на цю площу – чотири вогнегасники. Це підвальне приміщення, тому є дозвіл на те, щоб діти тут перебували під час повітряної тривоги".
Дитсадок у Кропивницькому
В укритті для всіх має вистачати стільців – влітку там понад 200 дітей та працівників. Крім того, має працювати вентиляція, має бути аптечка й по два літри питної води та 14 літрів технічної на одну людину, сказала інспекторка. Недоліків вона не виявила.
"У достатній кількості й вогнегасники – в цьому укритті їх шість".
Діти знають, що робити під час тривоги, розповіла директорка садка Світлана Діброва. Влітку, з її слів, в укритті вдосконалили систему вентиляції
"Максимальний час, протягом якого близько 160 дітей спускаються в укриття – сім хвилин".
Скільки триватимуть перевірки укриттів у Кропивницькому
Перевірки укриттів у кропивницьких школах та дитячих садках ще не завершили, розповів представник міського управління освіти Андрій Ткаченко. З його слів, у Кропивницькому укриття немає в одній школі з 37, тому діти навчатимуться у сусідній школі, де є укриття. Щодо дитсадків – то усі 37 забезпечені найпростішими укриттями.
"Управління освіти спільно з рятувальниками та представниками Держпродспоживслужби перевіряє готовність закладів міста до роботи в новому навчальному році. Особливу увагу приділяємо безпековим питанням та облаштуванню найпростіших укриттів".
Облаштовані у школах та дитсадках Кропивницького укриття розраховані на 13 тисяч 257 місць. За результатами перевірок, сказав, складають акти готовності до роботи в новому навчальному році.